Докладът на ОССЕ е следствие на решението на Народното събрание от 28 февруари, с което депутатите предложиха на Министерството на външните работи да покани "разширена" мисия от наблюдатели на ОССЕ. В началото на март външният министър действително изпрати такава покана до международната организация.
От ОССЕ препоръчват разполагането на стандартна мисия за наблюдение на предсрочните парламентарни избори, за да се оцени тяхното съответствие с ангажиментите, поети от страната ни към ОССЕ, с международните стандарти, както и с вътрешното законодателство. В допълнение към основния екип от експерти ОССЕ препоръчва да бъдат командировани още 22-ма дългосрочни наблюдатели. Освен тях следва да бъдат изпратени 220 краткосрочни наблюдатели, за да се осигури баланс при наблюдението в изборния ден.
В началото на миналата седмица от ОССЕ са провели срещи с представители на Министерството на външните работи, ГРАО, ЦИК, Сметната палата, "Информационно обслужване", БСП, ГЕРБ, ДСБ, Движение "България на гражданите", ДПС, РЗС, БНТ, СЕМ, както и с представители на "Прозрачност без граници", Института за развитие на публичната среда, Института за социална интеграция и Гражданска инициатива за свободни и демократични избори.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас