Здравният министър д-р Петър Москов представи пред бюджетната комисия проекта за бюджета на Здравната каса, която догодина ще разполага с 3 милиарда и 24 милиона лева от приходи и трансфери от бюджета. Заседанието, на което се обсъжда пакетът от бюджетни закони, започна при изключително голям интерес.
Бюджетът на Касата трябва да е балансиран. Тази година обаче той ще завърши с дефицит, обяви доктор Москов. "Към 30 септември най-песимистичната прогноза за изпълнението на бюджета на Касата за 2015 година гласи, че най-лошият вариант е да има дефицит от порядъка на 65 милиона. На базата на преизпълнението на приходите от здравни вноски минимум още 20 милиона до края на годината ще влезнат в приходната част на бюджета и съответно да намалят този дефицит, максимален и възможен, според най-тежките и най-консервативни изчисления на Касата до около 40 милиона. Отделно, пак ви казвам, с всяка една от тези мерки, като например това за лекарствата и всичко останало, ние ще се стремим и около,м заедно с Надзора и с Оперативното ръководство на Касата, дефицита на Касата да бъде сведен до между 35 и 37 милиона", допълни здравният министър.
Каквото и да се случи с парите за здраве до края на годината, за 2016 година Касата ще има над 180 милиона лева нетно увеличение на приходите.
Бюджетът за здраве е първият, който се разглежда на съвместното заседание на бюджетната комисия в присъствието на ресорните министри Петър Москов и Владислав Горанов, както и министъра на икономиката Божидар Лукарски и на туризма Николина Ангелкова. По традиция, при първото четене на бюджетните закони присъства и управителят на БНБ Димитър Радев.
С най-голям интерес се очакват дискусиите за сектор "Сигурност", като синдикатите от сектора също присъстват на заседанието на бюджетната комисия
Още от България
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети
Стартира новата пленарна сесия на Европейския парламент - три важните теми за България
Очаква се членовете на ЕП да призоват Съвета на ЕС да финализира присъединяването на България и Румъния към сухопътния Шенген