"Не ме изненадва подкрепата на правителството за кандидатурата на г-жа Ирина Бокова за генерален секретар на ООН. Изненадва ме нивото, на което беше създадена тази почти френетична атмосфера за това, че има закъснение. Очевидно не става дума за закъснение. Другият проблем, който не е решен, а би трябвало да бъде решен, е нивото, на което се конструира тази кандидатура". Това заяви пред БНР политологът Антоний Гълъбов.
Според него основните аргументи, изказани отвън, са в подкрепа на личността на Бокова и не са достатъчно сериозни, защото не касаят концепцията, зад която би застанала тя. "Този ведомствено-учрежденски подход, в който се опитват да вместят г-жа Бокова, не е добро начало на проактивната част на нейната кампания. Смятам, че ѝ правят лоша услуга твърде гръмогласните ѝ адвокати", категоричен е Гълъбов. Според политолога решението не е взето под натиска на АБВ, която "се позиционира трайно в тази роля – на малък партньор, който се опитва да поставя ултиматуми". "Анексирането на Крим и случващото се в Сирия ясно показват, че ООН не е в състояние да наложи международното право", коментира Гълъбов, според когото Бокова трябва да даде своята оценка за ефективността на най-голямата и влиятелна организация в света и да оповести "какво всъщност тя вижда за ООН":
Би трябвало, наистина, това да е кандидатура на България. Българските институции трябва да знаят зад какво застават, освен зад личната биография на г-жа Бокова, зад нейния международен опит. В момента РБ е много по-кооперативен в отношението си към ГЕРБ, заяви Гълъбов, който очаква да няма проблем с подписването на анекса към коалиционното споразумение. "За мен същественият въпрос е доколко стабилна е парламентарната подкрепа за управлението след гласуването за министър на образованието и науката, защото видяхме реакциите на ПФ, реакцията на АБВ, а, очевидно, ГЕРБ и РБ самостоятелно трудно биха могли да ускорят ритъма на управлението и да достигнат желаните резултати", каза още политологът.
"В сравнение с предходното си управление ГЕРБ са много по-готови да водят преговори, което пък води до гласове на недоволство сред обществото заради забавянето на темпа. Не очаквам, че този вот на недоверие ще бъде успешен за вносителите, продължавам да смятам, че той е важен по-скоро за препозиционирането на ДПС, за да може ДПС отново да се доближи до орбитата на БСП и да се обозначи като опозиция", коментира Гълъбов.
Още от България
Трифонов каза "твърдо не" на Атанасов за председател на НС и Борисов за премиер
"Нашата позиция остава непроменена"
Кънчо Стойчев видя патриот в лицето на Радев - ще "жертва мандата си"
Според него обществото чака нов политически играч
Борисов: Мога да направя още един компромис за председател на НС, но премиер да съм аз
Писмено сме написали, че искаме да участваме в мнозинство, което излъчва и председател на НС, и МС, само тогава ние можем да сме силни, да правим бюджета и да вземаме решения