Доминиращи в челото са три партии – ГЕРБ, БСП и ДПС.Формацията на Бойко Борисов запазва водещата си позиция с 24.6%, съобщи Канал 3.
Според ИМП тя продължава да е основен стълб в дясното политическо пространство със значителна преднина пред втората политическа сила БСП.
ГЕРБ на този етап съумява да се предпази от остри управленски скандали и в рамките на управляващата коалиция играе по-скоро стабилизираща роля, особено на фона на противоречивата политика на по-малкия коалиционен партньор – коалицията Реформаторски блок.
Делът от респондентите, които декларират подкрепа за БСП, е 12%.
Данните сочат, че на този етап по-малките партньори в правителствената коалиция запазват позициите си – Реформаторски блок (5,2%), Патриотичен фронт (5,2%) и АБВ (2,7%).
От ИМП обаче уточняват, че проучването е проведено преди събитията около неслучилите се конституционни промени, които станаха предмет на активна обществена полемика и имат потенциала да окажат влияние на електоралната подкрепа за тях.
Делът от респондентите, които заявяват подкрепа за "Атака", е 3% от всички анкетирани. В една реална изборна ситуация обаче тя ще има потенциала да преодолее 4-процентната бариера и да влезе в парламента. Така партията на Волен Сидеров продължава да е най-голямата самостоятелна партия в сектора на патриотичните и националистически формации.
Според данните от проучването подкрепа около и над 1 процент регистрират формации като ББЦ на Николай Бареков и "Движение 21" на Татяна Дончева.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.