В коментар за "Хоризонт" на БНР конституционалисти оспориха отказа на президента Росен Плевнелиев да назначи служебно правителство. Според неназованите от държавната медия експерти Конституцията го задължава да излъчи такова правителство след провала и на третия опит за съставяне на нов кабинет в рамките на това Народно събрание.
Специалисти по конституционно право смятали, че текстът в основния закон, описващ т.нар. "парламентарна въртележка", е абсолютно еднозначен и при липса на успешен трети опит за съставяне на правителство, държавният глава трябва да назначи служебен кабинет. Може да го направи и няколко дни след връщане на мандата, но не и да отстъпва това свое правомощие на наследника си. Източниците на "Хоризонт" определят решението на Плевнелиев като проблематично, но изключват то да стане причина за откриване на процедура по отстраняването му, тъй като той е на месец време от края на мандата си.
Що се отнася до избрания за президент Румен Радев, който единствен вече може да разпусне Народното събрание и да насрочи предсрочни избори, той има няколко дни , преди да направи това, ако реши да се възползва от конституционната възможност да има и собствени консултации с парламентарните политически сили. Радев може и леко да забави двата указа, ако в този момент, например, парламентът гласува важен закон и има нужда от технологично време да го довърши.
Според различни оценки на конституционалисти разумен срок за двата ключови указа е от няколко дни до около седмица. Броенето започва на 22-ри януари.
Още от България
Росен Желязков: Ако не постигнем съгласие по формулата за мнозинство - отиваме на избори
ще влезем в разговори с ПП-ДБ с: Борисов – премиер, Атанасов – председател на парламента, мнозинство в 51-ото НС с ясна политическа цел
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети