Политологът Антон Тодоров е един от най-задълбочените изследователи на архивите от тоталитарно време и най-върлият противник на задкулисието в политическия ни живот. Разкритията му често шокират общественото мнение и събуждат повод за дебати. Последните събития и трусовете в държавата и банките, както и изобщо в целия ни обществен хаос са повод да го потърсим за разговор.
Интервю на Ива Оприкова
- Цялата организирана престъпност на прехода се намираше на къса или по-дълга верижка, но задължително в ръцете на кръгове от БКП/БСП
- Раздялата Пеевски-Василев ще завърши с множество загубени пари /нашите пари/, с множество разбити съдби, с разтърсване на ключови сегменти от националната икономика и загуба на доверие.
- Решаването на проблема с олигархичното проклятие върху България изисква на първо място нова архитектура на публичната власт, оформена чрез нов основен закон - Конституция
- Банкова криза, война между политик и банкер, задкулисие, потоп отнесъл 12 жертви. На какво са заложници българските избиратели и на кого да повярват?
- Заложници
сме на крайно циничната, вредна и заредена с негативен потенциал формула на
българския преход, заложена от небългарската партия БКП/БСП и нейните
репресивни служби. Тази формула може да се опише така – българската политика и
финанси ще бъдат продължение на организираната престъпност, но с други
средства. Това е причината една от първите стъпки на тези кръгове след падането
на тоталитарния режим вследствие на вътрешен преврат, подготвен и насърчаван
от Москва в края на 1889 г., да инсталират криминалитета в политиката,
стопанството и финансите. Самата БКП, преименувана на БСП беше терористична,
престъпна структура и беше естествено да потърси своето съхраняване в условията
на парламентарна демокрация като изнесе финансовото и стопанското си влияние в
присъдружни, подопечни и по характера си, клонирани от нея криминални
структури. Цялата организирана престъпност на прехода се намираше на къса или
по-дълга верижка, но задължително в ръцете на кръгове от БКП/БСП. Тези две ОПГ
/организирани престъпни групи/ се преливат една в друга – вижте дори
номерацията на конгресите им. Заложници сме на невъзможността в България да се
случи достатъчно голяма група, консолидирани около идеята за премахването
веднъж-завинаги на това злодейско образование, което се е впило в снагата на
отечеството. Бившият бос на грузинската мафия Отар Квантришвили (убит през 1994 г.) даде своя версия за източниците на
комунистическата мафия:
„Пишат, че аз съм кръстник на мафията. Истината е, че организатор на мафията
беше Владимир Ленин и той постави основите на криминалната държава в Русия.“
Това е. Имахме изключителна възможност през 1997 г. да се случи това изриване
на бекапейската мафия от България. За съжаление тогавашните лидери на СДС се
оказаха много неадекватни като способности и визионерство по отношение на тази
задача. Днес по напълно парадоксален начин, БСП е пред най-големия си разгром,
който може /дай Боже/ да прерасне в разпад. И основната причина за това са
ГЕРБ и Борисов. Факт, без значение дали ни харесват или не.
- Каква е вашата прогноза? Как ще завърши шумната раздяла между банкера Цветан Василев и депутата Делян Пеевски? Двамата държат в ръцете си съдбата на хиляди работещи в банки, дружества, медии....
- Ще завърши с множество загубени пари /нашите пари/, с множество разбити съдби, с разтърсване на ключови сегменти от националната икономика и загуба на доверие. Това последното е особено опасно, защото ерозията на доверието в банковата сфера може да се развие в катастрофална посока. Чудя се що за къса памет имат част от сънародниците ни, та днес призовават за фалит на банките. Да, банките в България имат много трески за дялане, но това „дялане“ няма да се получи с инструментите и ноу-хауто на якобинците. Тоест като паднат няколко банкерски глави. Политиката и финансите са сложни неща. Винаги съм възроптавал на несръчните опити да се опитват да ни докажат „верността“ на думите на сатаниста Ленин, създателят на мафиотската държава, че, виждате ли, „всяка домакиня трябва да се научи да управлява държава.“ Не, не трябва. Както казва един от героите във филма „Мяра според мяра“: „Танас, хората са като пръстите на ръката – има къси, има и дълги.“ Та и днес е така, човешката природа не се е променила много през последните столетия. Не може всеки да си мисли, че е подготвен за сложната и много специфична материя на банковото дело или пък на публичната политика. Тук е отговорът на Вашия въпрос – в българската политика и в българските банки през годините се извъртя цялата възможна гмеж от оперативни работници, секретни сътрудници, агенти, информатори, доверени лица, явочници и т.н. на онези антибългарски в корена си служби, които тероризираха българските граждани преди 10 ноември 1989 г. и продължиха да го правят, но с други средства след това, докато овладяха бизнес, финанси, банки, публична администрация, дипломатически позиции. ВСИЧКО. Трябва ни последователна и много радикална лустрационна политика и законодателство.
- Тази
групировка обаче расте повече от 10 години по времето на различни правителства.
Кой допусна това да се случи?
- Нека кажа отново – предшественикът на КТБ, Булсовинвест беше създадено с 50 % съветски пари /пари на Внешэкономбанк/ и 50 % пари на Българска външнотърговска банка дружество. От тази българо-съветска банка през май 1994 г. се КТБ. Година по-късно първоначалният съветски /руски/ капитал е изкупен от новите собственици, а пет години по-късно /2000 г./ начело на банката идва Цветан Василев. Тогава започват нейните златни десет години, за да се стигне през 2010 г. до напълно ненормалното положение тази банка да държи парите на почти половината от държавните дружества. С протекцията на всички правителства от 2000 г. насам. Без изключения. За да стигне до положение, при което американският посланик преди година и половина да зададе много подходящия въпрос „Защо държавните пари са в малка банка с не съвсем прозрачна собственост?“ Ние и до днес нямаме отговор на този въпрос. Кой и защо направи така, че една проблемна банка /проблемна в смисъла на практики на политическо инженерство и съмнителна кредитна политика/ да прилапа парите на половината държавни дружества, както това беше до 2013 г.? Днес нещата вече са частично променени, но злото е сътворено. Има ли празноглав човек, който да смята, че това е станало от глупостта на хората, които са участвали във вземането на решението тези пари да акостират точно в тази банка? Или е имало много сериозно и далеч разположено във времето стимулиране на хората, вземащи решенията. Въпросите са разбира се реторични.
- Генезисът на тази групировка роди България без цензура и влизането на Николай Бареков в политиката? Какво ще е бъдещето на проекта вече без спонсори?
- Смятам инвестицията в това недоразумение за завършен пример, апотеоз на неспособностите на българското задкулисие да пръкне нещо читаво. Както казваше баба ми едно време: „Тръгни след бръмбара и той ще те изведе на гьобрето, на боклука“. Винаги те води на боклука. Та и тук така. Отговорът на Вашия въпрос има две страни – идеална и реална, практическа. Като човек с голяма доза здрав смисъл бих желал тези да ги няма час по-скоро от политиката. Те обаче се насадиха в европейската политика. Вината не е тяхна. Явно четвърт милион български избиратели, които ги тупнаха в ЕП имат изразен дефицит от здрав смисъл, гайлето от което ще берем всички ние. Надявам се Бареков и компанията му от МВРО /не е грешка изписването на абревиатурата/ да ги няма след изборите тази есен поне в българския парламент, защото обратното ще означава, че ние ставаме единствено за лош пример. Иска ми се да кажа и още нещо. За лъжата и лошата информираност на част от българските избиратели. Вижте перверзността на това, което се получава при съпоставяне на фактите и на изводите, които са основата на мотивацията на техните избиратели. Давам един пример – мноого хора гласуваха, защото МВРО били единствената партия която, моля Ви се, никога не била влизала в коалиция с ДПС. Лъжа. Много нахална лъжа. Истината е точно обратната – тази „националистическа“ партия през годините е била в коалиция с ДПС в община Велинград /2009 г. съставиха мнозинство, което дори избра председател на Общинския съвет там, в Симитли 20011 г. подкрепиха обща кандидатура за кмет, в Куклен още през 2001 г. имаха обща кандидатура за кмет и т.н./. Надявам се след като Цветан Василев врътна кранчето, до есента този политически кърпеж наречен ББЦ да приключи. Бареков и Джамбазки ще си джиткат до Страсбург и Брюксел пет години, ще получават едни пари, но толкоз. Дано това да е само цената за оглупяването на големи маси българи преди избори.
- Как ще коментирате факта, че не протестът, ами партията, която е олицетворение на олигархията - ДПС - свали правителството? Ще разпределя ли партията на Доган отново порциите във властта и след изборите?
- Това е най-голямата загадка за мен. Сигурен съм, че цената не е вкарване на ДПС в бъдещата изпълнителна власт. Борисов трябва да си е загубил ума, за да го направи и аз съм убеден, че няма да го направи. От тази гледна точка това действие на ДПС и Доган може да е било мобилизирано от свръхпретенция на Станишев /разбрахме със сигурност, че е ходил да се самопредлага за премиер/, както и от външен натиск. Абсурдно е да се твърди, че този ход на ДПС е свързан с очакване за повече власт в бъдещо правителство на ГЕРБ и ДПС. Няма да има такова правителство.
- Разбиването на една престъпна корпоративна схема предвещава ли нещо по-добре, че няма да има повече концентрация на власт?
- Не, не предвещава. Корпоративните схеми в България са градени с години, в един момент рухват, но веднага има няколко нови кандидати за оголеното място. Истинска олигархична хидра е оплела страната ни и измъкването от нейната хватка няма да е лесно. Нито пък бързо. Всеки, който твърди обратното ще трябва да го питате за подробно обяснение защо мисли така. И ще видите, когато разгърне подробностите, че не мисли така. Защото решаването на проблема с олигархичното проклятие върху България изисква на първо място нова архитектура на публичната власт, оформена чрез нов основен закон. Трябва ни нова конституция. Нужна е напълно променена система за избор на хората в правосъдната система. Променена система за юридическо образование в България. Защо това е важно ли? Ами защото едан от големите катастрофи е точно там. Виждате, че прокуратура и следствие се превърнаха в тояга, с която едни представители на олигархията и задкулисието се разправят с други. Коя е гаранцията, че утре няма да посегнат на Вас, на мен, на някой друг? Но най-важното е да постигнем едни по-загрижени за своите интереси избиратели, които да полагат сериозни усилия за информирането си, преди да дадат доверието си на един или друг политически субект или личност.
- Удовлетворен ли сте от начина, по който изглежда дясното в България? Приемлива ли би била за вас една евентуална коалиция между ГЕРБ и Реформаторския блок?
- Не, не съм удовлетворен. Но нека си дадем сметка, че моите разбирания за дясното са доста крайни, твърде идеализирани и вероятно никога няма да се сбъднат като практическа реализация. Така си мисля. Бих бил доволен от дясно, което не е съставено от бивши телохранители на диктатора Живков, дясно, в което не присъстват бивши лакеи на комунистическия режим, които са лъскали чепиците на същия диктатор и кохортата му /Борисов/, докато са били юристи в казионния комитет по правата на човека, съставен с решение на Секретариата на ЦК на БКП /Кунева/. Не мисля, че е нормално в дясното да присъстват бизнес-съдружници /Д. Вълчев/ на знакови генерали от ПГУ-ДС /Л. Гоцев/ и на знакови фигури от задкулисието и олигархията /Е.Кюлев/. Дали е приемлива такава коалиция? Както вече Ви казах, моите разбирания за приемливост са доста идеални и те трудно могат да се случат като практическа комбинация, особено пък днес, в България. Знам само, че Борисов предпочита да управлява сам и мисля, че това е разбираемо. Вероятно няма да му се наложи да прави коалиции с Реформаторския блок, защото това е много кахърна дейност. Особено след като започне управлението. В Реформаторския блок е пълно с изгладнели хиени, част от тях представители на не по-малко проблемни кръгове и структури от тези на ДПС.
- Как ще приключи политическата война в БСП след бягството на Станишев в Брюксел? Не затвори ли столетницата всички врати за партньорство?
- Пред БСП предстои дълъг период на тленност. Това е добре за България и българите. Не е добре за онези, образно казано 300 фамилии, които си построиха рай на земята с откраднатото през тези 70 години на доминация на небългарската компартия по тези земи. Надяам се да не се получи възход на Гоце и гоцевизма – това не е по-приемливо от Станишев и неговата шайка. Да не забравяме, че Първанов е един от най-доверените московски импланти в българската политика. Но тук, по тези земи, както вече имах възможност да кажа, паметта не е на почит. Така, че нищо чудно да имаме парламентарна група на Първанов и АБВ в следващия парламент.
- Винаги сте бил критичен към българския президент Росен Плевнелиев, но на фона на най-слабият кабинет в историята след прехода, мнозина го гледат вече с надежда. Какъв служебен кабинет да очакваме, че ще сътвори?
- Аз съм бил критичен към Росен Плевнелиев и в момента съм - тогава и само тогава, когато фактите и неговите решения предизвикват това. Знаете, че обичам да аргументирам всяка моя теза. Ето и моите аргументи за критичността ми. Първо, Плевнелиев веднага след като стана президент назначи екип, който гъмжеше от висша БКП номенклатура, днешни БСП активисти, хора на ДПС, както и завършили школата в Симеоново кадри. Съветник по националната му сигурност беше инструкторът от най-мракобесния отдел на ЦК ан БКП, „Военно-административен“, ген. Стоимен Стоименов. Водих истинска война с този човек и от юни миналаат година той вече не е в екипа на президента. Знаете ли къде е днес този човек? Дясна ръка, съветник на Димитър Дъбов в комисията за контрол на спецслужбите. Добре, на всички адвокати на Плевнелиев аз задавам въпрос: „Аз ли съм лошият, че разкрих и спомогнах за елиминирането на този комунистически и румнаджийски имплант в обкръжението на президента“. И не трябва ли да се задават критични въпроси /поне/ за това „Кой“ назначи Стоименов за най-важен президентски съветник? Ами днешният вътрешен министър Цветлин Йовчев – „Кой“ го предложи и назначи за шеф на канцеларията на Пленлениев. „Кой“ назначи за секретар на Плевнелиев лицето Васил Маринов, завършил факултет „ДС“ в школата в Симеоново и днес зам.-министър на вътрешните работи в това проклуто антибългарско правителство? Кой? „Кой“ назначи за съветник /тя и в момента е на тази позиция/ по юридическите въпроси в екипа на президента Наталия Киселова, заклет социалист, активен член на ръководството на Българска социалистическа младеж до 2010 г., една от най-верните на Станишев, която го бранеше като орлица на БСП форуми след загубата на изборите 2009 г.? „Кой“ назначи близката на скандалния министър на околната среда и водите от ДПС Джевдет Чакъров Екатерина Захариева за шеф на кабинета на Плевнелиев? „Кой“ предложи протежето на Георги Прванов за главен прокурор Борис Велчев, след края на мандата му като такъв, за конституционен съдия? „Кой“? Росен Плевнелиев го предложи. И при първото гласуване в Конституционния съд, Борис Велчев си гласува както БСП му издиктува. „Кой“ назначи за служебен премиер миналаат година секретния сътрудник на РУМНО Марин Райков, наследник на комунистически престъпници като офцирът от ДС Райко николов? „Кой“? Същият Марин Райков сътвори чудо в политическата практика, след като действащият министър на външните работи Марин Райков, предложи на действащия премиер Марин Райков, да назначи Марин Райков за посланик в Рим!!! Що за дивотия, по дяволите? И какви морални принципи и практики демонстрира този личен избор на Росен Плевнелиев. Колко хора помнят, че този човек и неговото правителство опорстиха 320 млн. лева на БТК, с главен акционер Цветан Василев и ВТБ през пролетта на миналата година? Въпроси, въпроси, въпроси. И отговорите са ясни, вкл. и Вашият.
- Прогнозата ви за конфигурацията на хората, силите, политиците в следващия 43-ти парламент?
- Голямо мнозинство на ГЕРБ, възможно е да е на границата на 120 депутати. Много вероятно е ДПС да е втора сила, а БСП – трета. По-вероятно е ББЦ да прескочат бариерата, макар че не ми се иска. Трудно влизане за Реформаторския блок, докато са с котви като Кунева, Вълчев и Дал. Почти съм сигурен, че рускта националистическа партия Атака няма да влезе. Прогнозирам правителство на ГЕРБ, но едва ли ще си изкара целия мандат. Чака ни циклична нестабилност още 3-4 години. А и има нужда от такива тежки реформи, че който се захване с тях, ще изгори. Ако не ги направи – пак ще изгори, защото нереформираните сектори водят до перманентни политически кризи. Трябва да разберем, че никой не може да ни освободи от труда и от това да бъдем ефективни. Тук са корените на много от проблемите ни. Малко хора издържат огромни непроизводителни публични структури и обществени групи. Имаме 1 млн. неграмотни цигани, които не съучастват почти с нищо в трупането на публичните фондове, имаме 1 млн. хора с увреждания, от които според изследвания поне половината са фалшиви документи за инвалидност. Имаме страшно неконкурентноспособна икономика, никой не говори за иновационна револяция в България, досадиха ни с това как да преразпределяме мизиреята. И накрая, имаме безумно скъпа публична администрация. И също толкова нееефеективна. Трябват Реформатори, но не като тези, които се готвят да стават каолиционни партньори на Борисов. Липсва им смелост, последователноств принципните позиции, неотстъпчивост в постигането на целите, липсва им дясно визионерство.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,