Най- сериозният риск е в подобна ситуация да се търсят някакви извънредни решения, да се мисли за някакви правителства на националното спасение. Местан говореше за правителство на националното съгласие. Поне засега изглежда, че това би могло да е правителство на партийното съгласие, но не и на националното. Това коментира в интервю за БНР политологът Антоний Гълъбов.
Според него президентът е този, който е последната бойна линия, последната защитна линия в условията на тежка политическа криза, в каквато се намираме в момента. Така че, за да бъде задействана тази процедура, за да може президентската институция, която е единствената в момента, съхранила относително обществено доверие и авторитет, е да се намеси в управлението на кризата. За това обаче е необходимо да се подаде оставка на правителството, посочи политологът и добави:
Опасявам се, че да се говори за някакво ново правителство, което да бъде създадено в рамките на 42-рото Народно събрание, което да бъде предложено на президента и той да го утвърди като служебно и т.н. – всичко това е опит да бъде блокирана възможността президентът реално да управлява тази ситуация, което означава задълбочаване на кризата. /…/ В условия на криза е много важно да се спазват правилата, които гарантират предвидимост на системата.
По отношение на ситуацията с банковите институции, Гълъбов каза: Целият опит за създаване на масова психоза издава един безкраен цинизъм и тотално пренебрежение към интересите на българското общество и държава. Това е нещо, което трябва да бъде преследвано с целия капацитет на специалните ни служби. Ако той не е достатъчен, сега е моментът да се обърнем за помощ към международни институции. Българската държава трябва да отговори много категорично на тази атака, защото това е атака срещу националната сигурност.
Гълъбов изрази надежда, че президентът ще запази тона от провелите се на 17-и юни консултации с парламентарно представените политически сили и на предстоящите днес консултации: Той се опита и успя да структурира един много кратък и ясен дневен ред, на това, което трябва да се направи преди изборите. Разбира се, че на първо място трябва да бъде постигнато съгласие относно обхвата на законодателните актове, които трябва да бъдат приети преди разпускането на Народното събрание и трябва да е ясно какво е най-необходимо на страната. Трябва да бъде постигнато съгласие относно процедура за избор на европейски комисар. Трябва да има яснота какво се случва с преговорите на България с ЕК по отношение на Споразумението за партньорство до 2020 година. Това са важни въпроси, защото сегашното правителство забави Споразумението с почти една година. Надявам се, че президентът ще успее да върне дебата в този дневен ред. Трябва да се постигне съгласие преди всичко за това, че това Народно събрание е изчерпало целия си политически мандат
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."