"В момента българската партийна система върви към модел с една доминираща политическа партия. БСП потъна надолу към една средна група от партии и всъщност остана да стърчи само ГЕРБ. Това е различна динамика вътре в самата партийна система, която ще се отрази най-вероятно през следващите месеци и ще започне да се усеща”, обяви политологът доц. д-р Антоний Гълъбов пред "Фокус". ДПС и БСП вече са съизмерими партии, допълни той.
На въпрос дали има шанс ДПС да се превърне във втора политическа сила след местния вот, доц. д-р Гълъбов коментира: „Не знам доколко местният вот ще отчете подобна динамика, но до голяма степен това е факт. Проблемът не е в това, че ДПС е станало много силно, проблемът е, че трайно и устойчиво БСП загуби около 200 000 гласа. През последните две години на избори това вече не е 750-хилядна партия, а 500-хилядна. В това отношение, като имаме предвид много добрите резултати, получавани от ДПС от порядъка на 600 000 гласа, това очевидно са съизмерими партии”.
По думите му, БСП и ДПС най-вероятно имат някаква дистанция помежду си от гледна точка на потенциални избиратели и на избиратели, към които биха могли допълнително да се обърнат. „Може би БСП все още е малко по-голяма партия от ДПС, но в никакъв случай вече не е партията, която успяваше да мобилизира около своите кандидати над 1 милион гласа”, посочи доц. д-р Гълъбов.
БСП и АБВ няма да издигнат общи кандидатури на местните избори, по-скоро ще подкрепят успешни кметове по места, прогнозира политологът. "Виждам някакво взаимодействие, което изглежда възможно по отношение на подкрепа, отколкото по отношение на създаване на съвместни кандидатури. Същественият въпрос е в това, че АБВ ще търси възможност през фигурата на Ивайло Калфин да предоговори ролята си в управляващата коалиция. Много важно е какъв инструментариум ще използва, тъй като е очевидно, че в БСП не са готови да забравят момента на разделение с АБВ”, обясни доц. д-р Гълъбов. Той уточни, че най-вероятно тези настроения ще се задълбочат дори в активната фаза на предизборната кампания за местния вот. „Не смятам, че АБВ има сериозна стратегическа посока към БСП. Би било добре, ако АБВ се утвърди като относително стабилен политически субект в център-ляво пространство. БСП в сегашния си вид очевидно не може да претендира за монопол върху лявото”, допълни доц. д-р Гълъбов.
Той коментира и преизбирането на Георги Първанов за лидер на АБВ, което според него не е изненада. „В известен смисъл това показва, че АБВ няма да успее да преодолее определен хоризонт, който изглеждаше зададен предварително. Силен ход беше подаването на оставка от страна на Георги Първанов, беше ясен жест на разграничение, но този жест би било по-добре да продължи с избора на различен профил на управляване”, обясни доц. д-р Гълъбов. По думите му, в тази ситуация това е изглеждало по-скоро като вътрешнопартийно налагане на дисциплина, независимо от доброто желание да бъде повторен опитът за преки избори на партийно ръководство.
„За съжаление, резултатът не е окуражаващ. Важно е в каква посока ще тръгне АБВ, защото срещата на Георги Първанов в Москва в периода, в който беше в период на оставка, декларациите, които чухме на 26 април от негова страна, показват като че ли АБВ ще се опита да се конкурира с БСП и „Атака” на проруската писта. АБВ би могло да бъде шанс за една нормална европейска социалдемокрация. Би било тъжно, ако се окаже, че всъщност това е още една конкурентна фигура на проруското поле”, каза още доц. д-р Антоний Гълъбов.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"