"Продължавам да настоявам, че „Южен поток“ е добър проект за България. Но приходите, които биха дошли от изграждането на „Южен поток“, ще са повече от самия транзит", заяви от парламентарната трибуна премиерът Бойко Борисов.
"Така че утре изпращаме в Брюксел Томислав Дончев и госпожа Петкова да настояват за спазване на европейските правила – да се строи "Южен поток", но със спазване на европейските правила", заяви още Бойко Борисов.
"Българското правителство не е променяло позицията си по "Южен поток". Не фигурира и не е подписан дългосрочен газов транспортен договор", съобщи премиерът.
"Към момента няма и завършен финален модел по проекта. И двата документа са пряко свързани с изясняване ползите за страната ни от изграждането на газопровода на българската територия", заяви той.
Борисов посочи, че с решение на Министерски съвет от 7 ноември 2012 г. министърът на икономиката е овластен да даде разрешение на БЕХ за приемане на окончателно инвестиционно решение, а на 15 ноември на проведено общо събрание на "Южен поток" АД е подписан протокол, с който акционерите БЕХ и "Газпром" приемат окончателно решение при следните параметри:
"Той посочи, че на 15.11.2012 г. е подписано инвестиционно решение, в което е записано, че техническият капацитет на газопровода е 63 млрд. куб. м. Периодът за възвръщаемост е 15 г., а годишната норма за възвръщаемост е 8%.
Впоследствие от руската страна е представен експортен проект, който не е подписан от Българския енергиен холдинг. От държавната компания отбелязват, че проектът поставя страната ни в неблагоприятно положение.
Предвижда се нулева печалба до 25-тата година от реализацията на "Южен поток", а до 2023 г. БЕХ няма да получава дивиденти", обясни Борисов.
По думите му, според представения от руската страна проект няма как да бъде намерен външен инвеститор. Премиерът напомни, че още през 2011 г. Европейската комисия е предупредила България, че може да има проблеми с подписаното междуправителствено споразумение.
"Газпром" не отговаря на изискванията на законодателството на ЕС, установени от директива", подчерта премиерът и добави, че има съществени разминавания по отношение изискванията за достъп на трети страни с тарифа и оператор на газопровода.
"В този смисъл съответните клаузи могат да бъдат разгледани от БЕХ, само ако се получи изключение по смисъла на директивата", обяви Борисов.
"Представеният проект съдържа небалансирани клаузи. Дългосрочният договор съдържа и клаузи, явяващи се изключително неблагоприятни за България в качаството му на акционер”, каза още Бойко Борисов.
Още от България
Николай Денков: Лорер и Божанков гласуваха в полза на Пеевски
Той посочи, че ПП-ДБ продължават да гледат напред и изрази увереност, че „големите битки се печелят само от бойци, които са част от отбора“.
БНБ: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%
С изчерпването на дезинфлационното влияние на външната среда се очаква инфлацията да се ускори до 2.5% в края на 2025 г. и да възлезе на 2.4% в края на 2026 г
Мехмед Дикме: На ракия или уиски Доган вземаше решения срещу България
"Доган има своята роля, влезе в историята на страната, но за голямо съжаление името му ще бъде изчегъртано"