По скалата от 1 до 10 тези избори ни е важно да ги спечелим с 11. И аз си задавам този въпрос защо – защо искаме да останем във властта. Имаше една партия с правителство, което имаше 140 депутата в НС, Патриоти и РБ, които искаха да останем да управляваме заедно. Ние искахме избори защото имаше напрежение в страната. Защото за мен демокрацията е много важно нещо. Това каза в интервю за Нова ТВ лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Той отново изтъкна, че никога не е искал подкрепата на Лютви Местан.
С ДОСТ не сме имали договорки за управление. А на ДПС е благодарил, когато са подкрепили разумни предложения на ГЕРБ и управляващите.
Борисов коментира и темата за Турция и опитите да се месят във вътрешните работи на страната.
Ако аз бях на власт, намеса на Турция нямаше да се случва, защото те имат респекта към мен – помните, че отказах разговор с Давутоглу, докато не смени тона. Радев вчера реагира адекватно. Когато направи нещо добро някой – защо трябва да си кривиш душата и да казваш обратното. Но след Косово, след Крим, при този агресивен съсед, това може да се случи в България. Затова съм настоявал – спазване на Минските споразумения. България може да се окаже терен на сблъсък между Турция и Запада. Защото чуваме какво говори напоследък Ердоган - преразглеждането на споразумението за бежанците, няма да имате спокойствие в Европа. Това са все предупреждения, които не трябва да се пренебрегват. Ескалацията на напрежението е голямо, затова по линия на НАТО, трябва да направим всичко в България да няма бежански натиск, посочи Борисов.
Той изрази своята позиция и по отношение на намесата на Русия в България. Лидерът на ГЕРБ изтъкна, че по време на президентските избори, а и сега БСП, чийто електорат е преди всичко проруски, си присвоява дружбата с Русия само за социалистите. По същия начин се експлоатира тази идея и сега. Но само преди дни дойдоха при нас русофилите и тогава ги попитах, защо подкрепят БСП, която толкова много ги лъже. БСП експлоатира проруските чувства на българите преди изборите, след изборите – напълно ги забравят.
Що се касае до това дали Русия сега се меси в парламентарните избори, както пише в своя статия американското издание „Уол Стрийт Джърнал“, Борисов бе лаконичен: Не мога да бъда сигурен дали е имало доклад с инструкции, но още по времето на комунистите са използвали политологически и социологически агенции, които да насочват обществените нагласи по време на избори. Как да ограничиш тогава от медиите Кънчостойчовците и Ангелрайчевците. Сега едни политолози и социолози са сини, а други – червени.
Той припомни за интригата Нинова-Решетников, който не просто е консултирал кандидатурата на Румен Радев и посочи, че сега нещата са се объркали и вече руснаците не знаят кого всъщност подкрепят – ГЕРБ или БСП.
Руснаците отдавна не са тези руснаци от песните, които знаем – те са много по-прагматични. Ние имаме твърда позиция за санкциите за Русия заради анексията на Крим. Но решихме няколко основни проблема - оправихме си отношенията в туризма – ръст на туристите с 40%; уредихме да ремонтираме двигателите на самолетите в България, включително и руските кораби си ги ремонтираме вече тук; направихме европейски газов хъб – тоест постигнахме диверсификация на газа. Руснаците се объркаха съвсем, след като си платихме и милиардите по Белене. Те вече не знаят кой кой е…Дали Русия подкрепя ГЕРБ или БСП, коментира бившият премиер.
На финала на разговора лидерът на ГЕРБ обясни, че това от което единствено се страхува е ако вкараме България в политическа криза.
Ако след 26 март не успеем да направим стабилно правителство, при тази ескалация на напрежението в Европа и агресивно поведение на Ердоган, има опасност да вкараме държавата в политическа криза и от това най-много ме е страх, отсече Бойко Борисов.
Още от България
Росен Желязков: Ако не постигнем съгласие по формулата за мнозинство - отиваме на избори
ще влезем в разговори с ПП-ДБ с: Борисов – премиер, Атанасов – председател на парламента, мнозинство в 51-ото НС с ясна политическа цел
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети