28 Март, 2026

Борисов от Малко Търново: Лично турският министър се е задействал за ареста на Димитър Желязков-Очите

Борисов от Малко Търново: Лично турският министър се е задействал за ареста на Димитър Желязков-Очите

Бойко Борисов

"Димитър Желязков – Очите е бил задържан за един час в Истанбул снощи. Лично турският министър се е задействал по случая заедно с главния прокурор", съобщи премиерът Бойко Борисов от ГПУ "Малко Търново".

"Митьо Очите все още не е екстрадиран, сега се подготвят документите", допълни Борисов.

Арестът е станал около 3 ч. тази нощ в хотел, съобщиха по-рано от специализираната прокуратура, откъдето допълниха, че Желязков е преминал границата Гърция – Турция в четвъртък и благодарение на светкавичната реакция на турските власти е бил задържан.

"Министър Радев, главният прокурор Цацаров, аз каквото можах, още вчера се свързахме с турските колеги и затова ви казвам, че колкото и да не е модерно, отношенията ни с Турция, когато имаме такива прагматични отношения – доведе до резултат. Разговаряхме с техния вътрешен министър и един час след това в Истанбул вашият съгражданин го задържаха. Мисля, че се действа по тези международни заповеди за екстрадиция", обясни той

"Не трябва да сте толкова взискателни, може да избяга някой, но както казах, може малко да забавят, но винаги ги хващат. Арестуван е и сега действат международните заповеди за екстрадиция", допълни премиерът.

"На мига лично министърът на Турция на вътрешните работи се задейства, заедно с техния главен прокурор, да го задържат и го задържаха в рамките на час", каза Борисов.

Димитър Желязков беше официално обявен за издирване от Интерпол преди дни, след като при специализирана акция в Бургас бяха задържани общо 19 души, за които се смята, че са близки до него.

Министър-председателят Бойко Борисов пристигна в граничния полицейски участък-Малко Търново, където директорът на Главна Дирекция „Гранична полиция“ главен комисар Светлан Кичиков го запозна със състоянието на преградното съоръжение. Предстои премиерът да инспектира и самото съоръжение на място, съобщиха от правителствената пресслужба.

Сподели:

Коментари (0)

Времето се обръща: дъжд, гръмотевици и застудяване в края на март

Времето се обръща: дъжд, гръмотевици и застудяване в края на март

Времето в България рязко се променя – след кратко сутрешно затишие идват дъжд, гръмотевици и застудяване. Средиземноморски циклон носи нестабилност, валежи и понижение на температурите в цялата страна.

Гюров: Щаб в Министерския съвет ще следи цените на електроенергията и храните

Гюров: Щаб в Министерския съвет ще следи цените на електроенергията и храните

На този етап няма недостиг на определени продукти – горива или хранителни продукти, посочи

Йотова отказа коментар за становището на Съда на ЕС по казуса с остраняването на Гюров от БНБ

Йотова отказа коментар за становището на Съда на ЕС по казуса с остраняването на Гюров от БНБ

Становище на генералния адвокат към СЕС Николас Емилио сочи, че Законът за БНБ не влиза в противоречие с правото на ЕС, което поставя под силна юридическа рамка решението на БНБ да освободи Андрей Гюров от поста подуправител.