Не съм военен специалист, това е по-скоро армейска работа, но командно-информационен център има цели, които са заложени в самото му име, заяви в интервю за Агенция "Фокус" ге,. Бриго Аспарухов. "Страните-членки на НАТО изграждат на свои територии командно-информационни и координационни центрове. Прави впечатление, че това се прави в точно този момент - когато в Украйна има гражданска война. Решението за изграждане на подобни центрове от последната Среща на върха на НАТО през месец в това число и в България, са закъснели с цели 7-10 години, от членството ни в НАТО до сега. Точно в такъв момент това съобщение буди интерес у хората и обществото, затова и темата е гореща. Считам, че това предизвиква дебат, който ще даде отговор. За мен това е превантивна мярка по-скоро в навечерието на едни сериозни събития, които могат да последват, ако не се реши кризата в Украйна."
На въпрос каква ще е степента на сигурност, която ще получи държавата ни при наличието на такъв център, бившият разузнавач отговори, че едва ли държавата може да получи по-голяма или по-малка сигурност след изграждането на един такъв център. По-скоро може да се счита, че усъвършенстваме комуникацията със страните-членки и с главното командване на НАТО. "В този смисъл ще бъдем по-подготвени да посрещнем военни рискове включително за националната ни сигурност, териториална ни цялост, колкото и лошо да звучи. Приемам тоясни генералът.
Той коментира и въпроса дали има опасност България да се превърне в цел на руското командване след изграждането на центъра. Според него рискове от война няма. "За съжаление това е мое лично мнение, не го споделят други анализатори. Бих посочил тук бившият президент на СССР Михаил Горбачов, който скоро предупреди света, че ако конфликтът в Украйна не се разшири, се приближаваме до война, което е страшно по същество. То не изключва война. В този смисъл каквото и да правим ние, може да се превърнем в цел, като страна-членка на НАТО и на Русия, но това е само хипотеза."
По думите му, към днешна дата степента на военен риск е сериозна, защото Америка и Европа няма да се откажат от решаване на кризата в Украйна под каквато и да е форма. Русия от своя страна няма да отстъпи от онова, което не иска да се случи, т.е. Украйна да влезе в НАТО и по този начин НАТО да граничи с Русия. "Сигурен съм, че Русия няма да допусне това да се случи. В този смисъл компромисите са много важни от двете страни. Ако не бъдат постигнати компромиси, наистина се приближаваме до сериозен риск."
Бриго Аспарухов заяви още, че съществува пряка заплаха за националната ни сигурност, но не и за териториалната ни цялост. "Не виждам причини за безпокойство, но може да бъдем въвлечени в неприятен сценарий. Струва ми се, че степента на подготовка на нашата армия не е достатъчно добра, за да посрещне подобни предизвикателства. Целият състав на Българската армия към момента е в рамките на 30 000 - 40 000 военнослужещи. В периода 2015-2020 година трябва да стане около 30 000. Тази цифра за България не е никак достатъчна.
На въпрос защо именно на териториите на Естония, Латвия, Литва, Полша, България и Румъния ще бъдат изградени командно-контролни центрове на НАТО, генерал Бриго Аспарухов отговори: "Добре известно е, че Естония, Литва и Латвия са бивши съветски републики. Там има сериозно рускоговорещо население – руснаци. Добре известно от историята е отношението на Русия с Полша. Исторически те са сложни, да не кажа, че се намират на полето на омразата. Това е в контекста на онази цел на НАТО и на САЩ да приближат границите на НАТО до Русия, т.е. от всички страни Русия да бъде блокирана от страни-членки на НАТО. Това е и една от целите на последното решение за разположените координационни или командни центрове на техни територии.
Аспарухоя коментира и опасността от тероризъм. "България не е изолирана държава, тя е територия, към която са насочени погледите на радикалния ислям поради простата причина, че ние сме държава-член на НАТО, на Европейския съюз. Имаме общи цели с тези два съюза – военен и икономически. Заявили сме решителността да се борим срещу явлението „тероризъм” и това ни прави цел на терористите. Затова именно специалните служби и разузнаването имат изключително важно място в това да следят процеса и да дават своевременно, изпреварващо информация за това какво ни се готви и управляващите да вземат съответните мерки. Не сме остров на спокойствието и това винаги трябва да ни бъде отправна точка във всяка дейност, ако искаме да защитим националната сигурност на страната си."
Той даде и оценка на външното ни разузнаване: "Аз нямам поглед от 15-16 години върху дейността на разузнаването, но фактът, че тук все още живеем спокойно, говори за две неща: или не е дошъл моментът за терористите, или службите си вършат добре работата. Лично аз предпочитам службите да са си свършили добре работата и да продължат да си я вършат. Убеден съм, че в разузнаването работят изключително добре подготвени хора, хора с модерно мислене, добре подготвени езиково - изключително важно е това, за да можеш да комуникираш със света. В този смисъл имаме потенциал, за да си вършат добре работата. Убеден съм, че ще го направят."
Следете с Фактор
Свят
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
- 21:52, 27 Ноември, 2024
Свят
Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи
- 21:03, 27 Ноември, 2024
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."