"Периодично правим срещи със здравния министър, за да обсъдим стъпките в реформата в сектора. Вчера обсъдихме темата за електронната идентификация, както и стратегия за вота на недоверие", заяви пред БНТ председателят на Комисията по здравеопазване Даниела Дариткова.
"Здравната карта е един от елементите, които очакваме да се случат в системата на здравеопазването. Идеята не е нова, но фактическата реализация е трудно осъществима. Проектът е на етап обществено обсъждане, не е финализиран и всяка областна комисия има възможност да коригира това, което националната комисия е направила", посочи Дариткова.
Тя подчерта, че твърденията, че ще има закриване на болници, не отговарят на истината.
"Много е важно картата да даде бъдещо развитие на здравеопазването. В закона е записано, че при необходимост здравната карта може да се актуализира от националната комисия. Много е важно да се преценят всички "за" и "против" и да се вземат гъвкави решения. Здравната карта ще е много полезна за планиране на ресурсите в здравния сектор", заяви тя.
Тя уточни, че в проекта се запазва правото всеки здравноосигурен да може да избере личен лекар, специалист и болница навсякъде в България.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.