"За България най-важна е стабилността и териториалната цялост на Македония. Не бихме искали да я видим в състоянието преди подписването на Охридския договор", коментира министърът на външните работи Даниел Митов.
По думите му, етническият мир в момента не е заплашен, а по границата на страната няма напрежение.
"Отговорността за стабилността и етническия мир са на правителството, протестите продължават от дълга време и трябва да се поеме ясна политическа отговорност. Трябва правителството да даде отговор на скандалните разкрития", каза Митов и добави, че в Македония трябва да бъде възстановен политическият диалог.
"Македония ни е съсед, каквото се случва там, може да рефлектира и у нас. Затова на нас ни е много важна стабилността", заяви министърът.
"Знаете, че преди да бъде подписано Охридското споразумение, военните действия целяха до голяма степен разделението на Македония. В разговора ми с македонския външен министър коментирахме, че когато съществуват подобни инциденти, като този в Куманово, ние веднага заемаме позицията за стабилността и териториалната цялост, за да подчертаем, че за нас това е приоритет", коментира Митов.
Той подчерта, че липсата на реформи, а не протестите или събитията в Куманово бавят Македония по пътя и към ЕС.
"Мобилизиран е целият потенциал на държавата и имаме намерения да предприемаме действия, така че да елиминираме всяка възможност в България да се проповядва радикален ислям или български граждани да участват "Ислямска държава" или друга терористична организация. Контролът на бежанския поток е изключително важен в тази посока", заяви външният министър.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,