Интересът към евентуалния мандат на РБ за съставяне на кабинет е по-скоро медиен и не е свързан с некоординирани движение в РБ. Това заяви в студиото на Би Ти Ви проф. Даниел Вълчев, представител на Реформаторския блок.
Ние излязохме вчера с ясна позиция – не е хубаво да има предсрочни избори. Вероятността за съставянето на кабинет е нищожно малка. Но трябва да се опита отговорно да се подходи към една конституционна процедура. Вече направихме разговори с ГЕРБ, утре ще разговаряме и с ПФ. Но ние ясно казахме, че ако се направи кабинет, партийни лица няма да се ангажират с него. Ако не бъде възможно това, ние ще върнем мандата възможно най-бързо, аргументира позицията на реформаторите Вълчев и добави: Истина е, че от вчера сме в една предизборна кампания, както всички останали партии.
Реформаторът изтъкна, че по този начин президентът Росен Плевнелиев ще бъде поставен в много деликатна позиция – да състави служебен кабинет, който е с много къс хоризонт, за около месец, с ясното съзнание, че новият държавен глава ще назначи ново служебно правителство, каквото право му дава Конституцията.
И тук възниква въпросът – кой нормален човек ще поеме ангажимент за това и то по време на празници? Но такава е процедурата, това е демокрацията, макар че ситуацията е комична, посочи юристът.
Даниел Вълчев коментира и въпроса с успеха на ген. Румен Радев, който спечели президентските избори с убедителна преднина пред своя конкурент Цецка Цачева. Той обясни, че му е трудно да анализира причините за успеха на генерала и се опита да обясни ситуацията с примери от случващото се по света.
В света има емоционален наказателен вот към политическите елити. Това наблюдавахме в САЩ – избирайки Доналд Тръмп за президент, практически американците казаха „не“ да се вземат решенията далеч от обикновения човек. Обикновеният човек днес се чувства малко изгубен в този свят. Въпреки че е много информиран, той има усещането, че неговото мнение няма тежест. Това започна да се вижда и в България. Макар, че второто правителство на Борисов направи доста добри неща за тези две години, това не можа да убеди хората, че това са важни крачки, които са в тяхна полза. Хората виждат други неща, които ги дразнят. Това именно предизвика и наказателния вот. Така се получи и с референдума – макар, че повече от избирателите не разбират каква ще е ползата от мажоритарния вот, те гласуваха за референдума, коментира Даниел Вълчев.
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.