Националната аптечна карта трябва да покаже липсите в страната по отношение на фармацевтично обслужване и достъпа до лекарства на българските граждани. Тя се създава по подобие на Националната здравна карта и не трябва да се приема като "бухалка" и инструмент, който ще ограничи бизнеса. Тя определя минималните потребности от аптечно обслужване и достъп до лекарства на територията на всяка област. Съществуват огромни диспропорции както в различни области, така и в рамките на една и съща. Това коментира проф. Илко Гетов, председател на Български фармацевтичен съюз, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
В този пакет от промени на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина се предлагат в преходни и заключителни разпоредби в още 10-11 закона, отбеляза професор Илко Гетов.
"Има няколко съществени неща: на първо място, това е създаването на Национална аптечна карта. На второ място - текстовете в случай напускане на Великобритания от ЕС. Освен това - използването на лекарства извън одобрените индикации, практикуването на неконвенционални методи, създаването на механизъм за гарантиране на устойчивост на бюджета на Касата, създаване на центрове за превенция на зависимости и наркомании...".
Статистическите данни сочат, че обслужваното население средно от една аптека в страната е 1800-1900 души, докато в Кърджали тези граждани достигат 3000, в София са около 1200-1300, подчерта гостът.
"Един от механизмите, предвидени в закона, е разкриването на филиали. Всяка аптека ще може да разкрива до 2 филиала на територията, на която оперира, работейки на график на седмица не по-малко от 2 пъти по 4 часа".
Денонощното аптечно обслужване дава малък шанс за печеливша подобна дейност, освен това инвестицията е огромна. Трябва да има минимум 4 фармацевти, както и други разходи, изтъкна още професор Гетов.
"Ценообразуването и заплащането на лекарства от НЗОК се предвижда да влезе в закон. Значението на тази промяна е стабилност на закона. От друга страна, законът за лекарствата придобива цялост с тези текстове, гарантира се и механизмът за устойчивост на средствата на НЗОК. Дописват се текстове, които да детайлизират наредбата. Този закон трябва да бъде разделен на два отделни - за лекарствата , а другият - за достъпа до лекарства, и всичките текстове, които касаят национална регулация, да бъдат отделени в самостоятелен закон".
Следете с Фактор
Наука
Уран остава загадка за учените - заради неясна представа за магнитното му поле
- 18:15, 24 Ноември, 2024
Хляб и пасти
Новата партия „България може“ ще връща доверието на гражданите с… „МАЙСТОРА“ от ДС
- 18:03, 24 Ноември, 2024
Свят
Ердоган в разговор с Путин - иска да увеличи търговията на Турция с Русия
- 17:56, 24 Ноември, 2024
Още от България
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"