Бившият финансов министър Симеон Дянков в правителството на ГЕРБ даде първото си интервю след дълго мълчание. В него той разкритикува управлението на Пламен Орешарски и на БСП, които са дръпнали рязко държавата назад в икономически план. Дянков разкри каква е била причината да подаде оставка в първия кабинет на Бойко Борисов, с когото поддържат контакти и са в добри отношения. Бившият вицепремиер е ректор в частен икономически университет в Русия, за който твърди, че работи с демократи и иноватори.
За раздялата с Бойко Борисов
Бойко ме държа много по-дълго, отколкото очаквах. Всеки ден спорихме за пари. Всяка събота ходех при него към 8,30 часа и говорихме. Идваха и избори. По-непопулярните министри трябваше да излязат. Това е честно, за да могат политиките на партията по-късно да се реализират. В момента с него поддържаме добри отношения. С Борисов сме говорили, че трябваше да изляза година по-рано, през 2012 г., за да може някой друг да продължи реформите. Част от причината да напусна бе, че бяхме се разбрали да не се дават по-рано пари на зърнопроизводителите. Бях поставен пред факта 800 млн. лева да се дадат на тях. Веднага след това кабинетът подаде оставка и аз трябваше да се боря да се дадат тези милиони и да бъда гарант, иначе нямаше да се отпуснат от банките. С Борисов си говорим рядко. Не си позволявам да го притеснявам. Обсъждаме финанси, а напоследък и банкови дела, но това се случва 3-4 пъти в годината. Той има усет и опит, които ще му донесат успехи в следващите 10-15 години.
За Цветан Василев и финансовия министър Владислав Горанов и снимката му с Делян Пеевски
Владислав Горанов е добре, че е на мое място днес. Той има опит, който на мен ми липсваше, както с медиите, така и с вътрешната политика. Горанов е един от най-опитните икономисти в момента. Помня деня на срещата му с Делян Пеевски. Бяхме поканени на рожден ден на пернишки депутат, която уважихме. Срещата на Пеевски и Горанов е чиста случайност. Познавам Пеевски само от парламента, макар че не се появяваше много често. Не се срещах с бизнесмени, включително и с Цветан Василев, странях, както помните и от церемониите за икономически награди.
За Владимир Путин и ректорския пост в Русия
Ректорският пост в Русия, който приех, беше загадка дори за приятелите и роднините ми. Още повече, че предшественикът ми беше принуден да напусне. Аз съм ректор на единствения частен икономически университет в Русия, в който има демократи и реформатори. В страната на Путин загубваш представа кое е добро и кое не е. От 2004 г. в Русия това вече липсва. През последните месеци руснаците усещат изолация от целия свят, както и липсата на чувството за демокрация. Радвам се, че големият шлем на Георги Първанов се разпадна, тъй като тези проекти не бяха добри за България, а само за Русия. Не мисля, че ще има и турски поток, тъй като Русия е много добра в правенето на блъфове, но когато няма пари и ефективност, не може да се очаква подобен проект.
За политиката и неуспехите
Няма да се върна в политиката. Вече имах достатъчно много проекти, които съм реализирал. Единствено не можахме да се справим със здравеопазването, със структури като БДЖ. Трябва вече други хора след мен да се справят с проблемите. Аз си оставам човек, който държи на дисциплината, въпреки образа, който ми създадоха на Херфлик и аз самият – на Брад Пит. Те харчеха много в медиите. Продължавам освен с Борисов да си общувам с Росен Плевнелиев, с Маргарита Попова, дори и с Мирослав Найденов. С президента си говорим за трудностите в Европа, тъй като една от неговите основни цели е именно как Европейският съюз да върви напред.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.