Политиката влезе в нашето семейство по време на едно погребение. Беше започнал възродителния процес в Борино, беше през 1975 година. Принудиха семейството ми да погребе наш близък в ковчег, което нашата религия не позволява - мъртъвците не се полагат в ковчег, затова и семейството ми отказа. Глобиха ни 500 лева, които бяха страшно много пари по онова време. Това разказа в пиарско интервю пред Би Ти Ви Ахмед Карадайъ, брат на оперативния председател на ДПС Мустафа Карадайъ.
Братът и досега живее в родното им село Борино, където е областен председател на движението. Родната му къща, в която са отгледани в бедност и възпитавани от майка им, днес е превърната в хотел.
Ахмед Карадайъ не иска да си спомня за Възродителният процес в Борино и изпитва неудобство да споменава българското си име. Но въпреки това разказа, че бил във втори клас, когато сменили името му.
Една седмица не ходихме на училище. Дойдоха в училище и ни изчетоха кой как ще се казва. Понеже съм Ахмед, казаха, че ще съм Александър. После сменихме името на Фидан, тъй като това име и на турски, и на български е така. Брат ми Мустафа беше Карамфил - така е и на двата езика, разказа Ахмед Карадайъ.
Според него и двамата като малки са нямали детство, тъй като е трябвало да работят. Тъчели китеници, малкият Мустафа умеел да моделира шарките, а майка им ги тъчала. Но съдбата се оказала благосклонна към тях.
Всъщност политическата звездата на Мустафа изгрява на онази прословута конференция на ДПС през 2013 година, когато беше направен опит за покушение над почетния днес председател на партията Ахмед Доган. Карадайъ беше първият, който се впусна, за да защити своя партиен лидер. Запознати твърдят, че това е и една от причините за близостта между Сокола и новия оперативен председател на ДПС
Днес съселяните на Мустафа Карадайъ казват, че се гордеят, че имат толкова високо издигнат съселянин и се готвят да го посрещнат подобаващо - с банкет. А от него очакват той да им помогне и да направи водопровод и канализация, да оправи пътя до селото,.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.