"Не мисля, че механизмът за сътрудничество и проверка е дискриминационен спрямо България и Румъния, той е общодостъпен документ, който отчита напредъка на двете държави в реформите в разглежданите области. ЕК, България и Румъния имат общ интерес механизмът да бъде приключен успешно", заяви на пресконференция еврокомисарят по правосъдието Вера Йоурова.
"За да приключим с този механизъм, трябва да видим утвърждаването на необходимите законодателни промени и критериите за независимост в системите за правораздаване. Това е много съществено, защото едно от основните условия за независимо правосъдие е законодателството. Бихме искали да видим напредък в приемането на необходимото законодателство, България си е поставила съвсем ясни срокове за тази година. Искаме видими резултати, да има устойчивост, а не да бъдат приемани временни решения, които подлежат на промяна от следващото правителство или парламент. Догодина ще преценим дали механизмът да отпадне", добави Йоурова.
"Механизмът работи на основата на поет от България и Румъния ангажимент при тяхното приемане в ЕС за реформа на системите на правосъдието и борбата с корупцията и организираната престъпност. Докладите по механизма могат да послужат на инвеститорите, да им помогнат да преценят дали е безопасно да влагат парите си в тези държави. Ако съм инвеститор, ще имам предвид сравнителната таблица на правосъдните системи в ЕС, включително по отношение на процедурите, свързани с несъстоятелността", отбеляза еврокомисарят.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас