25 Ноември, 2024

ЕК смъмри Камерън, окуражавал “истерията” в ЕС

ЕК смъмри Камерън, окуражавал “истерията” в ЕС

Повод за острата реакция е намеренията, които обяви  премиерът Дейвид Камерън за ограничаване на достъпа до социални помощи за имигранти от държави членки на ЕС.

Според еврокомисаря несъобразяването с правилата може да доведе до "хлъзгав наклон". Затова Андор призова британското правителство да не окуражава "истерия", съобщи ББС.

 "Въпросът е в това, че на британското общество не се казва цялата истина. Нуждаем се от по-точно представяне на действителността, не под натиск, не под истерия, както понякога се случва във Великобритания... Настоявам за казването на истината, не на неверни предположения", посочи Андор.

 В опит да смекчи общественото безпокойство Камерън обяви ограничения на британска система за социални помощи срещу очакваната имигрантска вълна от България и Румъния.

 Ограничителните мерки предвиждат, че новопристигнали мигранти от ЕС няма да имат право да искат настаняване в общински жилища. През първите три месеца те няма да имат право да искат и помощи като безработни, а от първи януари догодина помощи при търсене на работа (JSA) ще може да се иска за повече от максималните шест месеца, единствено ако безработните могат да докажат, че имат реални перспективи да получат работа.

 Всеки гражданин на ЕС, който е бездомен или се занимава с просия ще бъде депортиран и ще му бъде забранено отново да влиза в страната през следващите 12 месеца, освен ако не докаже, че има основателна причина да бъде във Великобритания, като работа например.

Камерън обяви също така, че четворно ще се увеличат глобите за работодатели, които не изплащат минимални заплати.

 Британският премиер каза, че споделя опасенията на много хора в Обединеното кралство от европейските изисквания за вдигане от 1 януари 2014 г. на ограниченията за достъп до британския трудов пазар, които сега са в сила за българи и румънци.

 В статия за в. "Файненшъл таймс" Камерън огласи мерките и изтъкна, че Европа трябва да се реформира, за да върне доверието на гражданите си, имайки предвид опасенията, че неограничената имиграция подхранва подкрепата за десни популистки партии като Британската партия на независимостта.

Великобритания от десетилетия е главен поддръжник на разширяването на ЕС и на свободното движение, но сега иска да ограничи достъпа чрез нови правила, които да спрат притока на работници от бедните към по-богатите страни членки на съюза, е позицията на британският премиер.

 

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.