24 Ноември, 2024

ЕС: В мандата на ГЕРБ България постигна тотална бедност

ЕС: В мандата на ГЕРБ България постигна тотална бедност

Това се твърди в преглед на Европейската комисията за социалната ситуация в страните от Европейския съюз. Експертите посочват също тревожни тенденции по отношение на дългосрочната безработица у нас, съобщава.

Делът на дългосрочно безработните поставя България на осмо място в ЕС. Преди нас по този отрицателен показател са Гърция, Испания, Ирландия, Словакия и трите прибалтийски страни. По отношение на рисковете от бедност Европейската комисия очертава три групи страни и поставя България в най-проблематичната от тях, в която опасността от бедност и социално изключване е най-голема, а възможностите за излизане от тази ситуация - най-малки. В тази група България е заедно с Румъния, Малта, Гърция, Испания, Италия и Португалия. 

Според Европейската комисия един от основните проблеми на подобни страни е неприспособените към реформите трудови пазари. Необходимо е да са намерят средства за инвестиции в заетост, особено в сфери с висок потенциал като зелената икономика, информационните и комуникационните технологии и здравеопазването, както и за подобряване на квалификацията и уменията на работниците, препоръчва Европейската комисия.

Една от причините за голямата бедност на българите е ниската минимална работна заплата, това пък е трактовката по тамета на бившия социален министър от правителството на Иван Костов - Иван Нейков. Шефът на Балканския институт по труда и социалната политика твърди, че причината хората у нас да губят мотивация за работа, да стоят вкъщи и да чакат социални помощи е, че в рамките на три години минималната работна заплата не е увеличавана, обоснова се Нейков. Расте безработицата и при младите хора.

„Над 30% от българската млада работна сила всъщност е безработна. Основният инструмент, това го видяхме в много страни, където са с много по-ниска безработица, е квалификацията. Нашите млади работници излизат неквалифицирани. И се получава парадоксът - работодателят казва: "искам да дойдеш при мен обучен, искам квалифициран", младият казва: "аз къде да отида да се квалифицирам, като вие, всичките работодатели, ме искате квалифициран". Просто това е страхотен конфликт между образованието и пазара на труда. Всъщност образованието произвежда квалификации и умения, които не са необходими или не са търсени от пазара на труда. Просто тук трябва да се срещнат. Все още се разминават работодателите със своите искания и образователната система, която произвежда млади безработни", заяви пред БНТ още Нейков.

Сподели:

Слънчево и малко по-топло

Максимални температури между 5° и 10°

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен