Според FT промените в този закон биха направили развитието на ски туризма много по-евтино и бързо. Те, обаче, предизвикаха хиляди граждани да протестират дни наред срещу тях с аргумента, че те са "лобистки", облагодетелстват единствено определени инвеститори и резултатът ще е не толкова изграждането на модерни съоръжения, а необратимо увреждане на природата.
Гневът им принуди президента Росен Плевнелиев, човек от управляващата партия, бързо да наложи вето на Закона и да го върне отново за разглеждане в Парламента.
Премиерът Бойко Борисов приветства ветото, след като неговото собствено мнозинство в парламента и правителство прокараха промените, които той в началото също одобри като добри за зимния туризъм у нас.
"Файненшъл таймс" припомня, че същото се случи и с проучването и добива на шистов газ, на които бе наложена забрана, както и със споразумението срещу пиратството АКТА. Припомнят се и проектите за ветропарковете, както и АЕЦ Белене.
Въпреки безспорно положителните сигнали за това, че управляващите се съобразяват с общественото мнение, те създават и впечатлението, че водят несигурна политика, върху която могат да влияят както уличните протести, така и лобистките интереси.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство