В резултат от флирта на България с Русия може да бъде възобновен скъпоструващ енергиен проект, пише днес Financial Times
"Това беше завой на 180 градусов. Преди 6 години България се отказа от съвместния проект с руския ядрен монополист "Росатом" за строеж на ядрена електроцентрала на стойност няколко милиарда евро. Отказът дойде след като цената на проекта рязко нарастна, а войнствено настроеният премиер Бойко Борисов го нарече "корупционната схема на века", пише Нил Бакли от Financial Times.
"Българският парламент одобри предложение за възобновяване на проекта. Интерес от това има "Росатом", който вече е одставил на България два реактора с мощност в 1000 мегавата, а също и китайската национална компания и Framatome, подразделение на френската EDF", се казва в статията.
"И така, какво се промени?", отговорът, според Бакли се крие в решението на Арбитражния съд от 2016 година, че България е длъжна да плати над 600 млн. евро компенсации на "Атомстройекспорт", подразделение на "Росатом".
"Но заиграването на България с Москва изглежда особено странно на фона на факта, че едновременно с това тя се опитва да отмени договори с двама западни инвеститори за закупуването на скъпоструваща електроенергия. България твърди, че тя е твърде скъпа, макар че е много по-евтина отколкото би била електроенергията от новата АЕЦ в Белене", отбелязва изданието.
Американската AES и намиращата се в САЩ ContourGlobal управляват съвместни електроцентрали, използващи местни въглища на обекта "Марица Изток", които генерирарт една пета от българската електроенергия.
Илиян Василев, консултант по енергетика, предполага, че Борисов използва АЕЦ - Белене в сложната си игра с Русия.
По думите му, премиерът иска да убеди Москва да продължи газопровода "Турски поток" извън границите на Турция, в България. След това той ще бъде включен в планирания газов "балкански възел" край Варна и така ще стане връзка с Югоизточна Европа.
"Това по същество, ще възобнови руския газопровод "Южен поток", от който България са отказа през 2014 година", коментира авторът.
Превод: Faktor.bg
Още от България
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България