Отегчително и сякаш нагласено едночасово интервю с президента Румен Радев по БНР завърши с гаф. Водещата Диана Янкулова, много близка до БСП, от прекалено внимание да не подразни държавния глава с неудобен въпрос, приключи интервюто с думите :“В студиото гостува президентът Росен Плевнелиев“. „Благодаря ви и аз, и поздрави на г-н Плевнелиев“, иронично отговори Радев.
60 минути държавният глава пространно, но едностранчиво отговаряше по редица важни теми от дневния ред на обществото. С малки изключения, това е първото му обстойно интервю пред българска медия, след като влезе в президентството. Почти половин година Радев отбягва и да застане пред журналисти на свободна пресконференция.
За националната сигурност
„Безпокои ме това, което безпокои всички българи, ситуацията в регионален план е изключително сложна. Искам тези рискове и заплахи да бъдат дискутирани на обявения за 30 май на Консултативен съвет за национална сигурност. Трябва да видим как можем да отговорим на тези предизвикателства, какво е състоянието на МВР и МО, какви финансови мерки трябва да се предприемат, кога ще достигнем тези 2%, които трябва да отделяме за национална сигурност. В какво ще ги инвестираме“, посочи Радев. Той отговори и на предупреждението на военния министър Каракачанова, че на предстоящата среща на НАТО на 25 май, България може да има разнобой в позициите си.
„Искам да напомня на Каракачанов, че президентът се избира пряко от народа и легитимността му не произтича от изпълнителната власт“. Радев обясни колко много е направил до сега, участвайки на съвети на НАТО. „Сега България вече се връща като фактор на външната политика и защитава реални позиции. Не приемам констатациите на Каракачанов. Притеснява ме как Каракачанов ще бъде приет в Европа, след скандалите в неговата коалиция. За мен е важно, че той милее за армията и вярвам, че ще бъде добър министър. Абсурдно е, че военният министър изтегля доклада за въоръжените сили, внесен от служебното правителство. Не може да вярваме, че болният ще оздравее, ако скъсаме диагнозата му. Така не се решават проблемите на армията. В този доклад се казва, че отбраната ни е на ръба да не може да изпълнява конституционните си задължения. Всички изтребители МИГ 29 от две години трябва да са на земята, но летят с удължаване на ресурса. Рискът е огромен за авиацията, за личния състав и за отбранителната ни способност.
За новите изтребители
„Не искам да се противопоставят политици на военна експертиза. Нужен е синхрон и да се гледа държавнически на този проблем. До момента не съм казал какъв тип самолет предпочитам, въпреки, че ми вкараха в устата определен тип. Важно е да се спази методиката за избор. Не приемам политически спекулации на хора, които не са запознати с проблема. Няма задкулисни преговори, нито са водени преговори. Притеснява ме, че има едно протакане, а то не е в полза на националната ни сигурност. Протакането ще бъде пагубно. Преговори няма да се водят с фирма, а с държава. Преговорите ще са държава с държава. Ако се забавим още малко и тази година няма да имаме изтребители.
Трябва да бъдат гарантирани интересите на хората, работещи в отбраната, без тях техниката няма значение. Средствата за хората са символични в три годишната бюджетна прогноза. Не знам как ще задържим личния състав. Що се отнася до наборната служба, то тази идея има своите положителни страни. Но няма как да бъде реализирана, но за наборна армия трябва огромно финансиране, а това е невъзможно. Трябва да се фокусираме върху проблемите на кадровата армия“.
За спец службите
„Благодаря на службите и прокуратурата, защото в предизборната кампания имахме почти ежедневна работа с тях. Те се справихме, отстояха независимостта на България. Елеминирахме опитите за външно вмешателство. 6 чужди граждани са с принудителна мярка, тези хора от доста време водиха действия срещу териториалната цялост на страната и етническия мир. Грешка е за мен прехвърлянето на Националното разузнаване към МС. Тази служба е редно да е към президента. Имам резерви към звеното в ДАНС което работи срещу корупцията. Как това звено може да работи срещу своя принципал – премиера. А в МС се разходва целият финансов ресурс на държавата. Казвам това принципно – няма значение кои са премиерите и шефовете на ДАНС. Това противоречие не работи срещу корупцията, но ще търся решение на този проблем“.
За служебното правителство
Невъзможно е за два-три месеца да се направи проверка или ревизия по министерствата. Месеци отнемат проверките на сложни обществени поръчки. Това правителство пресече редица практики, които водят към корупция. Беше подаден сигнал за санирането в прокуратурата, но няма отговор, бяха подадени и други сигнали, но и за тях се мълчи. Многократно призовавах служебния премиер за анализ и дебат по ПМС 208 за разселване на бежанците, аз го критикувах още като кандидат за президент. То е опасно за нашата национална сигурност. Има къс хоризонт за интеграция, постановлението е фиктивно, държавните институции и органи нямат ангажимент към тези хора. Това постановление е повод за създаване на паралелни общество. Трябва да има единен национален орган, който да обединява работата на всички институции, свързани с бежанците.
За зависимостите от БСП
Нямам никакво намерение да се оправдавам, за параноята, от която страдат някои медии. Аз се водя единствено от националния интерс.
Трябва да запазим своя голям капитал – мирния преход.
За партиите
По време на консултациите за съставяне на правителство показах, че съм напълно открит и ще допринасям за добрия дух и толерантност в работата с българския парламент. Вички могат да разчитат на мен.
За скандала с нацистките символи
След като народът е дал гласа си за тези партии, трябва да уважаваме този избор. Този скандал е проблем на нашето общество. По отношение на нацизма не можем да си затваряме очите дори когато е на шега. Зад нацизма стоят милиони жертви. Отговорност трябва да има цялото общество. Трябва да бъде осъден нацизмът. Има пълзяща индулгенция за нацизма. Но нито дума за комунизма и за неговите жертви. Не можем да не уважаваме и да погазваме историята. Ситуацията е деликатна, имаме интерес от стабилно правителство, а аз не искам да мисля, какво ни очаква, ако се разпадне тази коалиция. Но това не извинява действията им. Трябва да има принципна позиция.
За стенограмата за КТБ от 2014 г.
Апелативният съд не ме е задължил да я публикувам. За първи път съдът се произнесе, че съдържанието на тази стенограма не е професионална тайна. Това е важно за гарантиране на банковата ни система. Тази стенограма няма да даде отговор – кой окраде КТБ. Това ще го реши съдът. Но стенограмата има морално изражение като заявка на управляващите за борба с корупцията. Моето становище ще бъде, тя да бъде обявена пред обществото. Виждам три проблема – изпратил съм писмо да управителя на БНБ да се произнесе. Засягат се интереси на трети лица, които са участвали, проблемът е етичен. Хората, които говорят в президентството трябва да имат чувството, че тази истина и думите им могат да бъдат чути от обществото. На 18 май изпратих писма до 21 участници да дадат съгласие стенограмата да бъде разсекретена. Ако не отговорят – това означава, че имаме мълчаливо съгласие. Има политик, който още на следващия ден дойде в президентството и положи подпис, че е съгласен да бъде разсекретена.
За турболенцията в съдебната система
Тези проблеми и безконечни скандали в съдебната система тревожат всички. Съдебната система е призвана да бъде гласът на справедливостта в едно общество. С такава съдебна система ние не можем да имаме справедливост. Няма да допусна президентската институция да бъде арбитър в междуличностни проблеми. Ще приема Лозан Панов за среща, но не само него. Ще приема и главния прокурор, ще поканя и министъра на правосъдието и ресорния вицепремиер за съдебната реформа, ще поканя и шефа на парламентарната законодателна комисия.
Трябва да има дебат, да се говори по същество, а не с лични нападки и пристрастия. Не мисля, че сме близо до румънския модел, те са много различни и не могат да бъдат сравнявани. При Румъния има осъдени и президент, и премиер, и депутати, министри и кметове. През миналата година над 660 млн. евро е ефкта от работата на румънския модел. 18 милиона евро е ефекта от работата на нашата комисия за незаконно придобито имущество. Резултатът е ясен – в Румъния има добър инвестиционен климът. Сега е важен изборът на нов Висш съдебен съвет, трябва хора с висок професионализъм и гражданска съвест. Ако това го няма нма да имаме никакв успех в съдебната реформа.
За кадрите в дипломацията
Плономощията на президента са разписани в Конституцията. Добре е да има координиране на решенията във външната политика. С мен не беше обсъдена кандидатурата на новия български еврокомисар Мария Габриел. Новият кабинет не счете за необходимо да говори с мен по тази тема. Но отзивите за нея са добри.
Голямата цел на маднадата
Чакат ме много задачи и предизвикателства, но крайната цел е ясна – повишаване благосъстоянието и на стандарта на живот на гражданите в една стабилна среда на сигурност.
По време на цялото интервю водещата не зададе нито един въпрос на Румен Радев за влиянието на тайните общество в политиката и държавната власт, за корупцията с олигарси и партии, за руските зависимости в родната политика, за възраждащият се комунизъм, осъден със закон, за реабилитацията на номенклатури и кадри на ДС, за връзките с Решетников, за политическите поръчки от „Позитано“ 20 и Русия, за гаврата с паметта на жертвите на комунизма, за лобитата и зависимостите в съдебната система, за визията на държавния глава като обединител на нацията, за гафовете в президентската институция… За БНР тези въпроси вероятно не съществуват, но липсата на отговори в общественото пространство кънти все по-застрашително.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,