25 Ноември, 2024

Горанов: Частните фондове искат да плащат по-ниска пенсия

Горанов: Частните фондове искат да плащат по-ниска пенсия

„Очаквах много повече технически разговор на експертно ниво за технологията. Не бяха обсъдени промени относно вноската във втория стълб, която от 2017 година трябва да се покачи от 5% на 7%. Така на практика се оказва, че частните фондове ще получават повече пари, но искат преразглеждане и намаляване на тежестта, която трябва да поемат към пенсиите на всеки отделен гражданин, тоест искат да плащат по-ниска пенсия.” Това заяви финансовият министър Владислав Горанов след среща в Министерски съвет, посветена на пенсионната реформа.

Той посочи, че макар предложенията на финансовото министерство да са достъпни от няколко седмици, за съжаление днес участниците в срещата не са имали готови писмени становища, а повечето анализи не са касаели конкретния механизъм, а са били общи и ретроспективни.

Горанов разясни, че след като с новите поправки в Кодекса за социално осигуряване финансовото министерство е отговорило на основните критики на приетите в края на миналата година промени, сега представителите на частните пенсионни фондове са се съсредоточили основно в две тези. Първата от тях, че избор изобщо не трябва да има, а втората се отнася до промяна на пенсионната формула, установена още 2002 година, по която се изчислява допълнението което частните фондове трябва да дадат към пенсията на всеки отделен човек, роден след декември 1959 година.

В момента родените след 1959 година, които задължително внасят 5% вноска в частен фонд, губят 28% от пенсията си от държавата, като този процент трябва да бъде компенсиран от частния фонд. По думите на Горанов, след като са видели, че нямат аргументи срещу правото на избор, представителите на фондове се опитват да поставят въпроса за промяна на коефициента на допълване, който да бъде по-нисък от 28%. Този дебат е малко закъснял, отчете Горанов, но все пак призна, че ако те предложат промяна, която лежи на реални икономически фактори, той не би имал нищо против.

"Трябва да видим какво ще е последствието за бюджета на Държавното обществено осигуряване в резултат на такива промени", посочи Горанов. Ако цената е платима, той не би имал против. "Докато някой смята, че 12% които държавата трансферира, за да допълни недостига на в бюджета на ДОО са по своя икономически характер осигурителна вноска, която идва от реалния сектор и влиза в сектора социално осигуряване, аз не съм напълно съгласен", каза той.

"Очаквах да се коментират текстовете за механизма за движение между втори и първи стълб, този дебат не можа да се структура по очаквания начин", каза Горанов. От думите му стана ясно, че форма на избор трябва да се въведе не само при универсалните пенсионни фондове, но и при професионалните, като механизмът предложат относно универсалните фондове ще даде възможност дискусията по отношение на професионалните да не тръгва от нула, посочи той.

По отношение на отстъплението от първоначалното решение, прието през декември 2014 година и предвиждащо новопостъпващите на работа да имат една година за избор, след което автоматично да преминават изцяло към държавното осигуряване, Горанов каза, че за него основното е правото на избор и никога не е целял да фаворизира държавното осигуряване или частните фондове.

Сподели:
Забравена истина, недомлъвки или подмяна на фактите: Стефан Дечев за предстоящата си книга

Забравена истина, недомлъвки или подмяна на фактите: Стефан Дечев за предстоящата си книга

Предстои издаването на книга за тримата български студенти, дръзнали да изкажат несъгласието си със смазването на Пражката пролет 1968 г.

Георги Георгиев: 261 жени, пострадали от насилие, са намерили помощ в Правната клиника

Георги Георгиев: 261 жени, пострадали от насилие, са намерили помощ в Правната клиника

"Домашното насилие не е домашен, семеен проблем, а обществен и засяга фундаментални човешки права"

БАБХ откри първо огнище на чума по дребните преживни животни за последните шест години

БАБХ откри първо огнище на чума по дребните преживни животни за последните шест години

Определена е 3-километрова предпазна зона около огнището, в която влиза гр. Велинград, общ. Велинград, обл. Пазарджик.