25 Ноември, 2024

Границата между борбата с дезинформацията и свободата на словото е много тънка

Границата между борбата с дезинформацията и свободата на словото е много тънка

"Все повече се разпространява неточна и невярна информация, също и такава, която има за цел да навреди на човек, групи, организации и държави. Имаше и опити за влияние върху изборни процеси", коментира пред Bloomberg TV Bulgaria Йордан Божилов от Софийски форум за сигурност, който представи инициативата "Заедно срещу дезинформацията".

Според експерта хората в обществото трябва да бъдат обучени да мислят критично. 

"Държавните органи до известна степен подценяват ролята на информацията. Границата между борбата с дезинформацията и свободата на словото е много тънка. Но подвеждащите новини могат да оказват пряка заплаха върху живота и здравето на хората", добави още той.

"Въпросът е потребителите да бъдат сигурни в качествената журналистика и съобщенията на държавни органи. Навлизаме в етап, в който изкуственият интелект до такава степен може да подпомогне формирането много фалшиви новини, че те на практика да не се отличават от реалността", уточни Божилов.

"Неизбежно е включването на изкуствения интелект в борбата срещу фалшивите новини, ксенофобията, тероризма", подчерта той.


Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.