Точните данни са, че за тютюневи изделия с бандерол плащаме годишно по 2,6 млрд. лв., около 2 млрд. лв. за пиене и около 2,2 млрд. лв. за медикаменти. Това съобщи д-р Кунчо Трифонов, ръководител на IMS Health за България (международната компания за анализ на лекарствения пазар) на семинар в Несебър. Страната ни е на опашката на Европейския съюз по показатели „среден общ разход за лекарства на човек от населението и на първо място по доплащане за лекарства, показват още данните. А новите хапчета и терапии идват в България с 5-7 години закъснение, съобщава "Труд".
Освен, че е принуден да доплаща много за медикаменти, българинът става все по-склонен да се лекува неадекватно и ирационално, алармираха експерти по време на сутрешната сесия. Все по-изразена става тенденцията пациентите да редуцират сами дозовия режим, който е предписан и да съкращават сроковете на лечение. Това, според експертите увеличава риска от недоизлекуване или влошаване, последвано от ново търсене на медицински услуги на доболнично ниво или повторни хоспитализации. Според тях заслужава особено внимание и още един факт - през последните 1-2 години у нас делът на пазара на хранителни добавки бележи ръст и е два пъти по-голям от обема на пазара на медикаменти.
Още от България
Затопляне или студ - какво ще ни донесе новата седмица
Температурите ще се повишават и в сряда минималните ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните - между 11° и 16°
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден