Понятията "комунизъм", "народен съд" и "тероризъм" влизат в новата програма по История и цивилизация за 10 клас.
Темата предизвика дискусия за периода между 1944 и 1989 година. Според данни 79% от българите от 16 до 30 години не са запознати с времето на комунизма. За 60% от младежите в България понятия като "Желязната завеса" и "ГУЛАГ" не означават нищо особено.
"Отношението на хората към социализма се изгражда на базата на това какви разкази са слушали вкъщи. От една страна смятам, че всичко това трябва да се изучава, от друга страна обаче си задавам въпроса кой всъщност ще пише тези учебници и през каква гледна точка ще бъде отразен този период", коментира в студиото на "България сутрин" телевизионният водещ Лазара Златарева, по-известна като "кака Лара".
"Освен начинът, по който съдържанието ще бъде представено в учебниците е много важно и как то ще бъде поднесено от учителя. Семейната среда също е безспорен фактор за формиране мнението на подрастващите", категоричен бе проф. Христо Матанов, историк в СУ "Св. Климент Охридски".
Пред Bulgaria ON AIR той отбеляза, че е необходимо да бъдат положени усилия в усвояването на този период. А този който пише учебниците трябва да съчетае фундаменталните дадености с историческата истина.
С новата програма в 10 клас ще се учи цялата българска история, а часовете за предмета са увеличени двойно до 3,5 седмично.
Проф. Христо Матанов
Необходимо да бъдат положени усилия в усвояването на този период, заяви проф. Христо Матанов
Фактор Фактор
Още от България
Патова ситуация в парламента – ще изберат ли днес депутатите председател на НС
Осемте политически сили вече са декларирали съставите на своите парламентарните групи в деловодството, стана ясно във вторник
Слънчева сряда с умерен северозападен вятър, зима в края на седмицата
Рязка промяна на времето в петък - ще започнат валежи от дъжд, а по високото в планините - сняг
Министър Тахов: Ще извършим повторни проби за чума по овцете
Той подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.