Заместник-председателят на Европейската комисия Кристалина Георгиева предупреди, че България не трябва да отлага критичните реформи, за да се възползва от икономическите и социалните възможности, на фона на излизащата от кризата Европа.
"Реформите са необходими в електронното управление, здравеопазването, образованието и най-вече в съдебната система", каза Георгиева:
"Видяхме в Евробарометър, че сме ударили дъното. 96 процента от българите не се доверяват съвсем на своята съдебна система. Като видях това нещо, казах си, какви ли са четирите процента, сигурно са съдиите", коментира тя.
Кристалина Георгиева беше сред основните оратори на конференция в Европейския парламент, под с наслов "Моята мечта за България". Инициатор на конференцията е евродепутатът от ГЕРБ Ева Паунова. В нея участва и министърът на външните работи Даниел Митов, който предупреди, че идеята на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер за европейска армия трябва да отчита вече постигнатото в рамките на НАТО, както и нуждата от допълнителни инвестиции от страните-членки:
"Това, с което трябва да сме наясно, е: първо – как тази армия не дублира вече създадените системи в рамките на НАТО, как допълва НАТО, а не създава излишен шум в системата. И второ, ние и в момента не успяваме да отделим достатъчно ресурс, за да изпълняваме достатъчно ефективно ангажиментите си в рамките на НАТО.
Създаването на общоевропейска армия, ще изисква воля за повече ресурси в системата на отбраната. Трябва да си го кажем това. Аз съм "за", но трябва да е ясно, че всички държави-членки трябва много сериозно да мислят за по-сериозни разходи в сферата на отбраната", каза Даниел Митов.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,