24 Ноември, 2024

К.Стойчев: Плевнелиев е прецедент - вкара институцията в криза

К.Стойчев: Плевнелиев е прецедент - вкара институцията в криза

С постъпките си и особено с наложеното вето върху актуализацията на бюджета президентът Росен Плевнелиев показа, че изобщо не е президент на нацията в момента, а една куха фигура. Това е ново за страната ни. Не се е случвало подобно нещо нито при Желю Желев, нито при Петър Стоянов, нито при Георги Първанов. Това казва в интервю за БЛИЦ червеният политолог Кънчо Стойчев. 

По думите му у нас за първи път има криза в президентската институция. Плевнелиев забравя, че депутатите в парламента представляват много повече българи от тези, които са гласували за него. Това са елементарни демократични правила. Затова е недопустимо е да се дават морални оценки от политици, макар да имат право, но те не са приложими навсякъде, посочи Стойчев.

Той е убеден, че когато говорим за Плевнелиев, трябва да разбираме, че става дума за един зависим човек.

Има една стара поговорка, че кой каквото прави, никой не може да му го направи. Очевидно е, че става дума за зависим човек, но всеки сам си носи отговорност за делата. В момента рейтингът на президента е безпрецедентно нисък, а сме на втората година от мандата му, това е прецедент. Поведението на Плевнелиев е напълно неадекватно, той изобщо не разбира каква е неговата роля. Вместо да се окаже медиатор в една сложна ситуация, той е полюс.

Колев смята, че протестите не дават заявка, че ще стихнат. Те са част от демокрацията. Но големият въпрос е следният - всеки един протест има конкретна цел. Докато сегашните протестиращи искат да съборят власт с протест, което е нон сенс. 

Власт се събаря с революция, докато с протест се постигат конкретни цели. И всъщност митингът, както започна в началото, имаше успех. Ако някой има идеята да управлява, то нека да излезе и да заяви, че той иска властта. Тогава се започва съвсем нормално състезание на идеи. В момента какво чуваме - “протестирам, за да се махне правителството”. Няма такъв протест, нужно е конкретно искане, категоричен е социологът..

Той смята, че е много е вероятно да има предсрочни избори, но няма да бъдат мигновени. 

Според мен най-разумното е те да са до края на следващата година. Но да гадаем точно в кой месец, е несериозно и безотговорно. Вярно е, че мнозинството в парламента е крехко. Една година за разгръщане на дейността на едно правителство е достатъчна, а един месец - не. Освен това трябва да има време да се промени и изборното законодателство в посока на гарантиране на честността на изборите. Да отидем до урните сега и отново да има милион отпечатани бюлетини, едва ли някой го иска. Моята теза е, че трябва да се върви към машинно гласуване и да се премахнат чувалите с бюлетини. Нужно е да се реши въпросът с мъртвите души, смята още Кънчо Стойчев.

Ще се отнася до това дали ще бъде възродено дясното, социологът е категоричен, че  под една или друга форма, в по-ранен или по-късен период това ще се случи у нас. Но това няма да стане въз основа на дясното менте ГЕРБ. 

Истината е, че ГЕРБ не са нито десни, нито леви. Автентичното дясно ще се възстанови, било по-трудно или по-лесно, но връщането на ГЕРБ на власт е невъзможно. Няма такъв сценарий, мина това време. Що се отнася до Реформаторския блок, за мен е неразбираемо обединението на някои партии вътре в него - като тази на Меглена Кунева с формацията на Касим Дал, коментира още социологът.

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство