25 Ноември, 2024

Kaлфин и Нейнски: Социoлозите у нас определят резултатите

Kaлфин и Нейнски: Социoлозите у нас определят резултатите

Социолозите на Запад коментират процесите, а не правят прогнози и внушения. Ако по социолозите се определят резултатите, нямаше да правим избори. Всичко в политиката, особено българската, е непредсказуемо до последния момент. Кандидатът от АБВ Ивайло Калфин и  водачът на листата на "Синьо единство" за изборите за Европейски парламент Надежда Нейнски силно се усъмниха в прогнозите на социологическите агенции у нас. По думите им  в някои социологически проучвания се правят внушения с една едничка цел -да не се гласува за малките партии. 

"Нашата цел е да отворим дебата за десницата. Искаме да водим битка с безразличността, конформизма и подмяната", каза водачът на листата на "Синьо Единство". Нейнски заяви, че предизборната кампания не е сблъскала директно политическите лидери на по-големите партии и е преминала без дебат за европейските ценности. Ивайло Калфин коментира , че предизборната кампания е  у нас е преминала без дебат по сериозните теми, засягащи развитието на Европейския съюз .Алтернативите се виждат, когато има сблъсък. Днес например трябваше да участва г-н Станишев в дебата, но него го няма. Европейските теми ги няма – създава се банков съюз, договарят се отношения в дългосрочен план между ЕС и САЩ, миграционната политика е проблем, подчерта Калфин.

Разликата между Мартин Шулц и Жан-Клод Юнкер е една основна – ако Шулц е председател на ЕК, социалните фактори, както и безработицата, трябва са на равно ниво с фискалните мерки, заяви Калфин. От своя страна Нейнски подчерта обаче, че следва държавата да създава условия за развитие на бизнеса, а не държавата да изземва функциите на частния сектор.

Европейският съюз дава инструменти, а не решения. Трябва да сме наясно къде отиваме, за да може ЕС да ни помогне. Не можем да се сърдим на ЕС, когато само усвояваме средства, а нищо не се случва, заяви Калфин.

Искам да напомня и че европейските националисти не приемат българските. Льо Пен например не прие „Атака”, каза Нейнски. Това е пример как дебатът в България е много изкривен – „Атака” не беше приета, защото защитава руските интереси в очите на европейските националисти.

Според Калфин едва ли ЕС ще стане нещо подобно на САЩ. Федерализъм не може да има, но може да има по-голяма роля на националните правителства с подкрепа на ЕС.

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.