Гласувахме добър антикорупционен закон, но не се знае какво ще стане с него и това е тревожно, каза съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев пред БНТ за вчерашните действия на парламентаристите.
Според него законът ще бъде окастрен между първо и второ четене. Лошите си прогнози лидерът на ДСБ аргументира заради порочни практики, които мъчат парламента още от времето на Фидосова.
В българския парламент от ерата на Фидосова насам реалните промени се случват между първо и второ четене. В парламента влиза фанфарен закон, в който се обещават големи неща, гласува се на първо четене, след това настава голямата сеч и накрая излиза боклук. Така беше с промените в конституцията, даде пример Кънев и обвини представителите на ГЕРБ, ДПС и ПФ за лошия резултат.
При вчерашното гласуване част от депутатите са подкрепили проекта "от чисто лицемерие", каза Кънев и посочи ДПС. За други пък тови било "мръсна политическа сделка".
Не е тайна, че Патриотичният фронт изтъргува подкрепата за този законопроект срещу ограничаването на правата на гласуващите в чужбина, коментира политикът.
Още преди повторното му гледане в комисии е ясно, че този антикорупционен закон обаче е по-слаб от предишния, който парламентът отхвърли, категоричен е Кънев. Като основна слабост той посочи политическото тяло, което е изместило предвиждания първоначално борд от експерти.
Нашето доверие парламентът да избира без партийни договорки е много ниско, изрази позицията на партията си Радан Кънев. "Ние правим ли си сметка, че корупцията е съсредоточена в парламента - как ще избираме органа, който да я разследва?", запита той.
Пример в подкрепа на тези свои аргументи Кънев даде и с гласувания тази седмица нов състав на Комисията за защита на конкуренцията. По думите му антимонополният орган е бил попълнен с тройкаджии от Югозападния университет и с лично протеже на Румен Овчаров, който е представител на държавата в "Лукойл".
Изхвърлиха един изключителен учен, отбеляза за икономиста Георги Ганев лидерът на ДСБ. Изводът му е, че при второ поредно гласуване в парламента на този важен регуратор депутатите са загърбили и са прокарали корпоративни интереси.
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит