Правителството не се ползва с обществено доверие, което да му даде енергия за необходимите успешни реформи. Страната още е в криза и след сформирането на правителството. Счита се, че излизане от политическа криза има едва тогава, когато измине една пълна година без предсрочни избори. Това заяви бившият премиер Иван Костов в ефира на „Дарик”. Така реално той напдна съпартийците си, които държат важни министерства в кабинета.
Бившият премиер твърди, че недоверието към втория кабинет на Борисов е по-голямо от недоверието към Орешарски, но не казва по каква методика го е изчислил още преди да са изминали 100 дни. В същото време социологическите проучвания дават съвсем различни резултати. Позицията на Костов не е изненадваща, защото той открито хвалеше кабинета на Орешарски, докато гражданите стачкуваха срещу него.
Това е нетното недоверие - доверие минус недоверие, заяви Костов. Той сравни ситуацията през 1990 г. и при кризата 1996 - 97 г., когато никой не е можел да направи нищо друго и е бил даден ход на много смели реформи. Бившият премиер предупреди, че след политическите промени в Гърция е много съмнително, че проектът за газова връзка с България ще бъде довършен заради връзките на управляващите там с Кремъл.
Относно етническата ситуация ситуация в България той коментира: „Тя е много по-лоша, отколкото в развитите страни от ЕС, които също преживяват криза на етническия си модел, защото "политическа партия рекетира държавата винаги, когато нещо не е така, както те го искат, като казва, че е заплашен етническият мир".
Костов, който ръководи Лабораторията за управление на риска към Нов български университет, коментира също, че българската финансова система, икономиката и енергетиката вече са изчерпали ресурса си на "източник на средства за потушаване на крайни политически напрежения и на социални искания", какъвто доскоро са били.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,