24 Ноември, 2024

Кунева: Антикорупционният закон ще бъде концентриран към прословутата "глава на рибата"

Кунева: Антикорупционният закон ще бъде концентриран към прословутата "глава на рибата"

Антикорупционният закон беше отхвърлен. Но той е за това да се спазва приличие. Смятам, че след оценката на ЕК на направеното дотук, смятам че ще се прояви необходимото чувство за отговорност и този закон ще бъде приет. Това обяви в ефира на Би Ти Ви вицепремиерът Меглена Кунева.

Тя подчерта, че той трябва да се концентрира към прочутата „глава на рибата“. Именно хората по високите етажи на властта да бъдат обект на стриктен контрол за имущество и конфликт на интереси. Ако има един добър орган, с мотивирани хора, с добра експертиза, ще има много добри доказателства, които да се предадат на прокуратурата или да се вземат съответните административни мерки. Този орган няма да приема никакви дарения, за да няма съмнения, че може да му се влияе, обясни Кунева.

Антикорупционният закон се обсъжда вече с парламентаристите, за да знаем на каква подкрепа можем да разчитаме, добави тя и подчерта, че законът вече е готов като текст, като е съгласуван с експерти, неправителствени организации и общественици. Той е качествен като юридически текст, има неща, които са по-добре дефинирани, които да ни предпазят от лов на вещици, както и ясен регламент за създаването на един независим орган.

За мен е важно този орган да бъде един, независим и да има гаранция за тази независимост и силни правомощия, а хората, който влизат в него, да са професионалисти на най-високо ниво, посочи Меглена Кунева.

Тя изтъкна още, че в ДБГ решението за участие в правителство е взето с гласуване.

Да си във властта не е лека работа, но се чувствам като човек, който работи и може да свърши определен обем работа. Но само с подкрепа и екипност тя ще даде очаквания ефект. Ако не беше РБ, нямаше да се говори с тази интензивност за законите, свързани със съдебната система. Надявам се новият министър да направи големи крачки в тази посока. Що се отнася до бъдещето на реформаторите, аз съм оптимист за РБ.

Вицепремиерът Меглена Кунева обясни какво е имала предвид в изказването си по адрес на Висшия съдебен съвет.

Всички институции на трите власти работим с една валута – тя се нарича ''доверие''. Ако е критично обезценена – няма какво да правим, освен да се откажем от нея. Затова поисках членовете на ВСС да покажат, че се вслушват в общественото мнение, което е много чувствително, като направят една крачка назад.

Тя подчерта, че във ВСС са хората, които могат да вземат решението да подадат или не оставки.

Аз мисля, че когато говорим за разделение на властите, говорим и за сътрудничество на властите. НС избира част от ВСС, тоест, те са продукт на избора на парламента. От друга страна, НС дължи добри закони, а МС – дължи  други действия. Съдебната система не трябва да бъде оставена да си говори сама със себе си. Трябва да има откровено говорене между институциите.

Що се отнася до това с каква позиция ще излезе парламентът, вероятно тази вечер ще стане ясно дали НС ще реши да поиска оставката на този ВСС.

Това би бил политически акт, но ВСС прави политика, а не просто правораздаване. И всеки трябва да приеме фактите – дай отчет и ако не можеш да бъдеш полезен, се оттегли, когато има загуба на репутация. ВСС е орган, който трябва да взима сериозни решения – по кариерното израстване, по разпределение на дела, по политиките. Ако българското общество няма доверие, че има добро правораздаване, то тогава ВСС трябва да даде отговор, само да си мълчи – не е достатъчно, категорична е Меглена Кунева. 

Сподели:

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен