Народното събрание избра вицепремиера Меглена Кунева за министър на образованието и науката и освободиха от поста проф. Тодор Танев. „За” гласуваха 106 депутати , „против” гласуваха 66 народни представители и „въздържал се” бяха 31. Те освободиха от поста на министър на образованието и науката проф. Тодор Танев. Още вчера коалиционните партньори на ГЕРБ и на Реформаторския блок в управляващата коалиция заявиха, че няма да подкрепят предложението на Кунева за образователен министър и подсказаха, че ще гласуват "въдържал се" днес. По този начин гласовете на ДПС, БСП и Атака се оказаха недостатъчни за втъщане на кандидатурата.
"Много пъти съм слушала, че при нас нещата не вървят добре, защото нямаме национална цел. Предлагам тази национална цел да бъде образованието, която ще обедини парламента и нацията. Това каза пред журналисти Меглена Кунева, след като бе избрана за министър на образованието и науката. „Днес беше направена важна крачка към желанието да има добра образователна система, а не просто подкрепа към мен”, посочи Кунева. „За мен тази номинация и развитието в сферата на образованието, не беше планирана. Запознах се много ударно с проблемите, които са много тесни за този сектор, но и тези извън него”, допълни тя. Меглена Кунева обясни, че предстои представяне на екипа, който тя ще изгради и с който ще работи в Министерството на образованието и науката. „Искам да благодаря на всички министри до тук, включително и на проф. Танев. Всяко добро, което е направено до тук, искам да го умножа и да прибавя още”, коментира Меглена Кунева.
До избирането на Меглена Кунева се стигна след като премиерът Бойко Борисов поиска оставката на министъра на образованието и науката проф. Тодор Танев и екипа му. В мотивите си министър-председателят подчертава, че това е станало заради системно проявяващите се проблеми в министерството и сектора, като допълва, че ресорът трябва да бъде поет от друг. Последният такъв скандал бе, когато МОН публикува проектите за нови учебни програми във II, VI и VIII, които трябва да вляза в сила от 2017/2018, които предизвикаха недоволство у родители и преподаватели. Според тях "История славянобългарска" отпада от програмата по литература за 6-ти клас. За сметка на това фигурира "Робинзон Крузо" на Даниел Дефо. Произведенията на Добри Чинтулов със „Стани, стани, юнак балкански“, „Вятър ечи, Балкан стене" и „Къде си, вярна, ти, любов народна" също отпадат от часовете по литература за шестокласниците. В понеделник от МОН обясниха на извънредна пресконференция, че се прави промяна в програмата, за да може тя да съответства на възрастта на учениците, но също и на тематиката, изучавана по другите предмети в същия етап на обучение. Така "История славянобългарска" ще се изучава в 9-ти клас, а "Стани, стани, юнак балкански“, „Вятър ечи, Балкан стене" и „Къде си, вярна, ти, любов народна" ще са част от програмата по музика на шестокласниците. От учебното съдържание обаче изцяло отпадат "Даваш ли, даваш, Балканджи Йово" и "Бай Ганьо в банята".
Промените в програмата предизвикаха вълна от недоволство сред родители и учители заради това, че значими литературни творби, формиращи у младите чувство за национална идентичност биват измествани назад в обучителния процес. След почти 3-часово заседание Изпълнителният съвет на Реформаторския блок издигна кандидатурата на вицепремиера Меглена Кунева за образователен министър.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"