29 Ноември, 2024

Лавров: София трябва да върне към устойчиво развитие отношенията между Русия и ЕС

Лавров: София трябва да върне към устойчиво развитие отношенията между Русия и ЕС

Сергей Лавров

НАТО е обхванато от идеята за „усвояване” на Балканите, казва първият руски дипломат

Вашингтон и Брюксел искат да превърнат Балканите във фронт срещу Русия. Това казва руският външен министър Сергей Лавров в интервю за списание „Международни отношения“.

Той отбелязва, че 140- годишнината от Освобождението на България от османско иго наистина е епична дата в историята на руско-българските отношения…Изчерпвайки всички дипломатически възможности, Русия оказа помощ на своите български братя - подпомогна възстановяването и укрепването на българската държавност, при това тя го правеше искрено и безкористно – за разлика от редица европейски държави, в резултат на чиято деструктивна линия на Берлинския конгрес през 1878 г. територията на освободена България се оказа значително орязана, посочи първият руски дипломат, припомняйки стари факти, които винаги са били представяни през проруска гледна точка.

На въпрос нобходима ли е нова вълна на разведряване и можем ли да очакваме скоро „Хелзинки-2“, Лавров обяснява, че днес сме свидетели на нова, по-справедлива и демократична многополюсна система на световния ред. Той е  въплъщение на културното и цивилизационно многообразие на съвременния свят, на желанието на неговите народи сами, без външна намеса да избират пътищата на своето политическо и социално-икономическо развитие. Но за съжаление, „по този път има редица сериозни препятствия като най-голямото, според дипломата, е упоритият стремеж на тесен кръг западни държави, начело със САЩ, да запазят господство по всички азимути с надеждата и занапред да осигуряват своето благополучие и просперитет за сметка на останалите“. Подобни твърдения и то точно от страна на първия руски дипломат звучат доста нелепо, като имаме предвид агресивната външна политика, която води Кремъл под  диктата на Путин. 

Лавров не пропуска да спомене и за обтегнатите отношения между Русия и ЕС, както и между Москва и Вашингтон в резултат на наложените санкции след анексирането на Крим и окупирането на части от Украйна. Той обаче изразява надежди, че „София в качеството си на председател на Съвета на Европейския съюз ще положи усилия, да върне отношенията между Русия и Европейския съюз към устойчиво развитие“.

Запитан  какво е отношението на  Русия към членството в НАТО и Европейския съюз на  страните от Западните Балкани и как това ще се отрази на геополитическото състояние и баланса на интересите на Балканския полуостров, първият руски дипломат казва: 

„Вече нееднократно се е налагало да отговарям на тези въпроси. Северноатлантическия алианс – реликва от ерата на двуполюсното противопоставяне – до днес действа по логиката на „студената война”. А в течение на последните няколко години еднозначно декларира за своя цел „сдържането” на Русия. 

Алиансът е обхванат от идеята за „усвояване” на Балканите. НАТО, след като включи в своите редове Черна гора, без да се съобразява с мнението на нейния народ, увеличава своите усилия за ускоряване процеса на присъединяването на Македония към Блока и има аналогични планове спрямо Босна и Херцеговина. По този начин разделителните линии на европейския континент укрепват, а архитектурата на европейската сигурност се разклаща. Това едва ли отговаря на интересите на народите на Европа. При това се оказа, че Алиансът не е в състояние да даде адекватен отговор на основното предизвикателство на съвременността – международният тероризъм. 

Ние не виждаме каквито и да било проблеми балканските държави да се стремят да станат членове на Европейския съюз…При желание винаги може да се намерят взаимно приемливи форми за сътрудничество. За съжаление, в последно време се наблюдава видимо активизиране на усилията, насочени към подриване на многовековните връзки на Русия с държавите от региона. От тях неприкрито и ултимативно се изисква да направят избор: „с нас или против нас”. С други думи: или с Москва, или с Вашингтон и Брюксел. Целта на такива действия е да бъдат превърнати Балканите в още един фронт на противопоставяне в Европа. Уверен съм, че обществеността на балканските страни е против реализирането на подобни сценарии. 
Що се отнася до Русия, то нашият принос в решаването на регионалните въпроси и занапред ще бъде съзидателен. Ние разглеждаме Балканите като регион за конструктивен диалог и сътрудничество в интерес на неговите държави и народи."

Сподели:
Николай Денков: Лорер и Божанков гласуваха в полза на Пеевски

Николай Денков: Лорер и Божанков гласуваха в полза на Пеевски

Той посочи, че ПП-ДБ продължават да гледат напред и изрази увереност, че „големите битки се печелят само от бойци, които са част от отбора“.

БНБ: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%

БНБ: Реалният растеж на БВП през 2024 г. ще бъде 2,2%

 С изчерпването на дезинфлационното влияние на външната среда се очаква инфлацията да се ускори до 2.5% в края на 2025 г. и да възлезе на 2.4% в края на 2026 г

Мехмед Дикме: На ракия или уиски Доган вземаше решения срещу България

Мехмед Дикме: На ракия или уиски Доган вземаше решения срещу България

"Доган има своята роля, влезе в историята на страната, но за голямо съжаление името му ще бъде изчегъртано"