Приоритетните проекти бяха представени от министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова по време на четвъртия икономически и търговски форум в сръбската столица, съобщиха от регионалното ведомство. Събитието се провежда в рамките на Инициативата за сътрудничество между държавите от Централна и Източна Европа и Китай.
Средствата по европейските програми за изграждане на инфраструктурата не са достатъчни, затова България е отворена за публично-частно партньорство.
Стратегическите проекти по тази линия са автомагистрала „Черно море“ и връзката на България с Румъния при Видин.
„Планираме изграждането на скоростен път Видин – Ботевград”, обясни Павлова .
Като трети важен проект Павлова посочи връзката между Русе и Велико Търново. Стратегически и важен и приоритетен както за България, така и за Сърбия е проектът, минаващ по коридор 10. Това е автомагистрала „София - Калотина“, посочи регионалният министър. Като важен проект, който е връзка към три европейски коридора, е проектът за автомагистрала „Рила“, обясни Лиляна Павлова.
Пред претъпканата зала в конгресния център „Сава” на Белград българският министър поясни, че през територията на България минават 5 от десетте европейски коридори, които са пряка и бърза транспортна връзка на Европа с Азия.
Регионалният ни министър използва повода и благодари на инвеститорите, които са част от китайската делегация за една от най-големите инвестиции в България, стартирана преди три години и завършена през настоящата – тази на територията на Девня цимент, която е на стойност около 150 млн. евро. Павлова покани и други представители на китайския бизнес за съвместни инициативи през следващата година.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.