"Оставката на министъра на правосъдието беше една предизвестена смърт от т.нар. исторически компромис. Още тогава имах възможност да кажа, че това е най-окастреният вариант на идеите, които фигурираха в актуализираната стратегия за съдебна реформа. Едни много окастрени промени, от които пак се даде назад". Това заяви председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов преди заседанието на Висшия съдебен съвет.
"Политическата воля по време на конституционните промени беше насочена към това да се произведе един продукт, удобен за Брюксел, за да се покаже, че нещо се случва в България, а всъщност това не е така" смята още той и разкритикува политическата класа за "окастрянето" на съдебната реформа и оставянето на съдиите в зависимост от силните на деня. Панов обясни, че квотното разпределение в бъдещата съдебна колегия във ВСС не гарантира независимостта на съда. В колегията ще има шестима членове, избрани от съдиите, други шестима, избирани от Народното събрание, както и двамата председатели на върховните съдилища.
Панов каза, че председателите на върховните съдилища не се избират от съдиите, а от ВСС със санкцията на президента и не могат да гарантират в пълна степен независимостта на съда. "Видяхме сигналът, който даде законодателната власт. В някои изключително важни като разделянето на ВСС, аз не видях политическа воля", допълни Панов.
Той коментира, че приетото съотношение на 14 членове в съдийската колегия и 11 членове в прокурорската води до дисбаланс. "Защо трябваше да се пита Венецианската комисия, след като никой не се съобрази с нейното решение? В прокурорската колегия има съотношение 5:5 членове на прокурорите и на парламента. Към тях трябва да прибавим главния прокурор. Ясно е, че в тази колегия балансът е много по-различен от този на съдийската. В колегия, която се състои от 14 члена (съдийската) много лесно може да се стигне до блокиране на решения 7:7. В този смисъл очевиден е дебалансът", каза Панов.
"Вчера Христо Иванов ми се видя много самотен, той беше оставен сам. Когато се гласуват промени в конституцията, това има значение за цялата страна и е нормално той да има подкрепата на кабинета. Аз не видях такава подкрепа", каза Панов. Докато се гласуваха промените Бойко Борисов играеше мач с бистришките тигри.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,