25 Ноември, 2024

Манолова с амбицията да ремонтира още няколко закона

Манолова с амбицията да ремонтира още няколко закона

Трябва да бъдат направени промени в няколко закона, чрез които ще се постигне баланс между частните съдебни изпълнители (ЧСИ) и длъжниците. С това се ангажира заместник-председателят на Народното събрание Мая Манолова след провеждането на обществена дискусия по темата, организирана от Комисията за взаимодействие с гражданските организации и движения. Тя заяви, че амбицията им е това да се случи до Великденската ваканция на НС.

Според Мая Манолова необходими са законови промени в спешен порядък в ГПК, в Закона за банките, Закона за потребителския кредит и други, свързани с тази материя.

С поправките трябва да се преосмисли размерът на таксите, които събират ЧСИ, особено на малките длъжници, действията на ЧСИ да подлежат на съдебен контрол, да се осигури пропорционалност и съразмерност на задължението и на начините на неговото събиране, да се гарантира по-ефективен контрол върху работата на съдебното изпълнение и др.

С промените в законодателството трябва да се въведе регламент и за колекторските фирми, които в момента също събират вземания, но са извън всякаква регулация и не е ясно какъв е статутът им, заяви Мая Манолова.

Омбудсманът Константин Пенчев, който също присъства на дискусията, приветства посоката на промените и също поиска строг контрол и регламент за колекторските фирми.

Народният представител от Коалиция за България Страхил Ангелов запозна членовете на Комисията с проектозакона си за изменение и допълнение на Закона за частните съдебни изпълнители.

От името на 26 обществени организации Димитрин Вичев, председател на Съюза на пострадалите от ЧСИ и банките, поиска да се въведе мораториум върху принудителните изпълнения на вземанията, парламентът да състави временна анкетна комисия, която да разследва порочните практики в работата на ЧСИ, както и пълна ревизия и проверка на ЧСИ от Министерство на правосъдието, Министерство на финансите, ДАНС, под наблюдението на главна прокуратура.

Представители на различни обществени организации изразиха мнение, че в момента няма контрол над дейността на ЧСИ и въпреки разписаните им от закона правомощия, те често ги надвишават.

Въпреки поканата, представители на Камарата на частните съдебни изпълнители не дойдоха на дискусията.

Мая Манолова се обяви против мораториум, тъй като практиката показвала, че с такива забрани проблемите не се решават, а в случая ще се блокира целият процес за неопределено време, а това ще увеличи задлъжнялостта между фирмите.

Тя се ангажира да постави на обсъждане в Коалиция за България искането за анкетна комисия за разследване на порочните практики на ЧСИ.

Депутатите и експертите, които ще работят по промените в законодателството за регламентиране на работата на ЧСИ, ще получат стенограма от дискусията.

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.