Местни избори може да се окажат естествения катализатор на напрежението, което от доста време тлее в Българската социалистическа партия. Провалът, който претърпя столетницата, стана повод нейни заклети членове, като Георги Гергов, да стигнат до край в критиките си и дори да поискат оставката на своя лидер Михаил Миков. Очевидно обаче председателят на социалистите твърдо е решен не само да запази поста си, но и да съхрани верните си съпартийци.
„Членовете на Изпълнителното Бюро на БСП заявиха готовност да подадат оставка. Аз им казах, че не искам това от тях. Отговорност може да се носи и без подаването на оставки", признава Михаил Миков в интервю за Поглед TV. „Нагледали сме се на оставки на хора, които на следващия ден се кандидатират за същите постове. За отговорността трябва да се съди по делата, а не по подадените оставки. Това вече се изчерпа", категоричен е той.
Миков подчерта, че със законодателните си инициативи БСП се връща към поведението на автентична лява партия, която може да защитава интересите на голяма част от българските граждани. Според него обаче, освен точния курс, една партия има нужда и от доверието на хората, което левицата се бори да си върне. Търсенето на алтернативи на решенията на конгреса и на поведението на ръководството трябва да спре, за да спре и разединението на партията.
Миков каза още, че трябва да бъдат коментирани резултатите като факти, причините за тези резултати и предложения за решения как да се продължи нататък - политически, организационни. Причините за резултатите са много и свързани с кондицията на партията, посочи той и подчерта, че говоренето за „правилни политики" доминира действията за реализирането им. От друга страна обаче влияние оказа и това, че в България политиката се превърна в неполитическо занятие - пазарната, парична демокрация, изборите като състезание на всяка цена, а не за представителство на интересите на българските граждани. „Политиката се превърна в разпределение на ресурси, заемане на постове и вземане на решения, откъснати от хората", подчерта Миков. По думите му това е довело до отказа на много граждани да гласуват на изборите и недоверието към властта.
„Българското общество трябва да отговори дали иска такива избори и така учредена власт", заяви Миков. По думите му гражданите, неправителствените организации не могат да спрат процесите на подправяне на протоколи и на купуване на гласове - държавата ги стимулира, БСП няма как сама да се справи с тези процеси. Миков коментира, че ако и БСП влезе в тези практики и остави принципите си заради едничката цел влизане във властта, ще загуби себе си. „Специалисти оприличават ГЕРБ на машина за избори, консумация на власт, натиск. Ако БСП заприлича на това, да остават в нея тези, които са съгласни с това. Аз категорично не съм", заяви Миков.
Лидерът на левицата подчерта, че е доволен от тези 60 общини, където хората, активът, кандидатите на левицата са показали, че могат да водят битка в такива условия и да я спечелят. „Лесно е да спечелиш избори, когато цялата власт, всички пари, всички служби са твои, трудното е да го направиш в тази среда, с отстояване на политики и принципи", заключи Михаил Миков.
Още от България
Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?
Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия
Тодор Тагарев: Нищожна е вероятността Путин да използва ядрено оръжие, знае какво го очаква
Сигурността на балтийските страни не е отделен проблем от тази на Европейския съюз, категорична е Раса Юкниявичене
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност