28 Ноември, 2024

Министърът на провосъдието: Финалното обсъждане на антикорупционния закон ще е на 1 септември в парламента

Министърът на провосъдието: Финалното обсъждане на антикорупционния закон ще е на 1 септември в парламента

Цецка Цачева обори доводите на левицата срещу законопроекта

Финалното обсъждане на антикорупционния закон предстои на 1 септември в Народното събрание, заяви на брифинг във Варна министърът на правосъдието Цецка Цачева, съобщи пресцентърът на партия ГЕРБ.

Цачева допълни, че на заключителното обсъждане на Закона за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество, което ще се състои от 11 часа в зала „Изток“ на Народното събрание са поканени всички парламентарни групи и в една работна и диалогична среда отново ще бъдат чути различни мнения, за да се стигне до финалните текстове на законопроекта.

„Що се отнася до изявите в публичното пространство от лидера на левицата г-жа Нинова, че този закон не отговаря на интересите на българското общество и едва ли не този, който левицата предлага на страницата на сайта на БСП, ще бъде законът, който ще реши проблемите, които очакват решение от цялото ни общество, един бърз преглед между законопроекта за специалната агенция по антикорупция е препис на голяма част от нормите, които са предвидени в проекта, качен на страницата на Министерството на правосъдието“, отбеляза Цецка Цачева.

По думите й проектът на левицата се отличава основно в два пункта. „Първият е, че те предвиждат възможност за разследващи функции на новия единен антикорупционен орган, наречен според тях Специална агенция. С това по същество се прави действително механичен сбор от правомощия, които вече са отречени, защото фигурата на разследващия агент или инспектор ние сме я имали по времето на кабинета „Орешарски“, когато за кратко бяха създадени такива възможности и правомощия за структурата на ДАНС.

Този опит обаче не доведе до резултат. Ако имаше резултат в борбата с корупцията, нямаше да се налага сега приемането на изцяло нов антикорупционен закон. Още повече западните ни партньори отрекоха тази възможност, тъй като тя не води до затваряне на цикъла такъв, какъвто и президентът Радев го представи пред нас, а именно – анализ, който предполага информация, сигнал, разследване и обвинение.

Според Конституцията и действащите закони в страната е ясно кои са структурите, които отправят обвинението, това във всички случаи е прокуратурата, а по отношение на останалите правомощия – те са такива, каквито са разписани и в министерския законопроект“, посочи министърът.

Цецка Цачева обясни, че другата отлика между двата законопроекта е начинът, по който се структурира ръководството на този единен орган. „След като сме коментирали в работна група и обсъдили предложенията на много широк кръг институции и компетентни в тази тема експерти, стигнахме до извода, че в република с парламентарно управление председателят на този единен орган следва да се избира от Народното събрание, който е единственият орган в страната, където освен народни представители от управляващото мнозинство, са и народните представители от опозиционните парламентарни групи.
 
По предложение на председателя, избран от Народното събрание, отново Народното събрание следва да избере останалите членове, в министерския законопроект наречени „Комисия“, като единен орган, която следва да бори, да противодейства и ликвидира последиците от корупционни практики. Неясни за мен са коментарите на г-жа Нинова, след като именно ПГ на БСП в предходното 43-то Народно събрание два пъти гласува против двата проекта, които станаха известни на широката общественост като „Законопроектите Кунева“.

Ако е имало воля, още тогава в 43-то Народно събрание ние можехме да постигнем действително изработването на един закон, който днес вече щеше да дава своите резултати. Това не се случи, тъй като основно възраженията на опонентите идваха и от тогавашната и днешна опозиция в лицето на БСП. Що се отнася до коментарите на г-жа Нинова за това какво са казали помежду си президентът г-н Румен Радев и министър-председателят г-н Бойко Борисов считам, че не е коректно човек, който не е присъствал на тази среща, да коментира какво, как и изобщо нещо е дочул от тази среща.

По-скоро считам, че тук се прави един опит за противопоставяне на институциите, което не работи в интерес на държавността като цяло и призовавам ръководството на Парламентарната група на ГЕРБ да не се поддават на подобни внушения, да не се стига до нападки и противопоставяне.

Това противопоставяне не работи в интерес на амбициозната програма и задачите, които си поставя правителството на г-н Борисов“, заяви министърът на правосъдието Цецка Цачева.

Сподели:
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."