Преди 40 години на 4 септември е открита единствената в страната ни атомна електроцентрала в Козлодуй. Празникът за годишнината днес събира заедно стотици енергетици.Атомната електроцентрала "Козлодуй" е първата атомна централа в България и в Югоизточна Европа. Началото на строежа й се поставя на 15 юли 1966 г. с подписването на спогодба за сътрудничество между България и тогавашния Съветски съюз. След подробен технико-икономически анализ площадката за строеж е избрана на река Дунав, в близост до град Козлодуй.
Проектите за централата са изготвени съвместно от "Топлоелектропроект" – Москва, и "Енергопроект" – София. Основното оборудване е доставено от Съветския съюз, а отделни съоръжения – от тогавашните Германска демократична република, Чехословакия и Унгария. Първата копка за строежа на АЕЦ "Козлодуй" е направена на 14 октомври 1969 г. През месец април 1970 г. започват строителните дейности.
На 6 април 1970 г. започва изграждането на главния корпус на АЕЦ "Козлодуй" с дължина 240 м, ширина 105 м и височина 40 м. В него са разположени реакторната зала, машинното отделение, вентилационният център и електрическите устройства на 440-мегаватовите блокове. През юни 1972 г. от Съветския съюз пристига първият реактор, а на 20 ноември същата година той е спуснат в шахтата си.
І етап: 1970 – 1975 г. Изграждане и пуск на 1 и 2 блок с водо-водни реактори ВВЕР-440, модел В-230, с два независими канала на системите за безопасност.
Пуск на 1 блок: 1974 г.
Пуск на 2 блок: 1975 г.
Официалното откриване на АЕЦ "Козлодуй" е на 4 септември 1974 г.
ІІ етап: 1973 – 1982 г. Изграждане и пуск на 3 и 4 блок с водо-водни реактори ВВЕР-440, усъвършенстван модел В-230 с трикратна резервираност на системите за безопасност.
Пуск на 3 блок: 1980 г.
Пуск на 4 блок: 1982 г.
ІІІ етап: 1980 – 1991 г.: Изграждане и пуск на 5 и 6 блок с реактори ВВЕР-1000, модел В-320, с херметична защитна обвивка, трикратна резервираност на системите за безопасност.
Пуск на 5 блок: 1987 г.
Пуск на 6 блок: 1991 г.
Пет години е срокът, през който на гола поляна край Козлодуй е изградена и пусната да произвежда ток първата ядрена централа у нас и в Югоизточна Европа.
„Дойдох като млад инженер по разпределение, при условие че имах възможност да избирам и други места, но тогава идеализмът беше над
всичко и избрах младежки национален обект - АЕЦ "Козлодуй". И от този период нататък съм работил непрекъснато в атомната централа. Беше време на някакъв идеализъм. Аз съм от друго поколение. Поколение, което израсна и в по-бедни години, поколение, което изпитваше удоволствието от работата. Нищо лошо за новите времена, просто е различно. Понеже съм започнал работа на Първи блок, до Четвърти блок, най-тъжно беше спирането на тези блокове, защото бяха спрени много рано, защото можеше още много време да работят, не бяха отслужили нормалния срок на служба, но... политици”, споделя Атанас Койчев, чийто професионален път се припокрива напълно с историята на АЕЦ „Козлодуй”
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.