Полицейски кордон раздели протестиращи и контрапротестиращи в района на Софийския университет „Св. Климент Охридски".
Полицаите, които издигат надписи „Антиконфликт", бранят групата протестиращи срещу окупацията, които носят плакат, на който на български и на английски език пише: „Освободете Софийския университет" и скандират „Освободете университета" от радикалните, който скандират „оставка" и „червени боклуци".
Антиокупаторите обясниха, че се очаква да дойдат техни симпатизанти и колеги , които също са против окупацията. Според тях, за да влезеш в университета не е необходима диплома за завършено средно образование, а такава от НСА. По думите им, са необходими акробатични способности.
Преподаватели и студенти от Софийския университет стоят до оградата на сградата. Сред студентите окупатори в СУ наш репортер засне и постоянното присъствие на всички протести Йоло Денев.
В ранния след обяд ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски" проф. Иван Илчев издаде заповед, с която забранява достъпа и пребиваването в Ректората, се съобщава на сайта на университета:
На основание чл. 29, ал. 2, т. 10 от Правилника за устройството и дейността на Софийския университет "Св. Климент Охридски" и във връзка с настъпилата извънредна ситуация в резултат от окупацията на сградата на Ректората със своя заповед ректорът проф. дин Иван Илчев забрани днес, 27 януари 2014 г., достъпа и пребиваването в сградата на Ректората. Изключение правят само охраната на Университета и изрично упълномощени от ректора лица.
Проф. Илчев заяви, че са подадени и документи в прокуратурата във връзка с окупацията на университета. Във връзка със сесията на студентите той обясни, че се надява скоро да приключи сегашната криза.
По-рано от Алма Матер съобщиха, че Академическият съвет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" иска да се освободи сградата на Ректората. Съветът, който се събра вчера на извънредно заседание, настоява ректорското ръководство незабавно да предприеме всички законови мерки, предвидени в българското законодателство и правилниците на Софийския университет, за освобождаване на сградата на Ректората, осигуряване на достъп на всички преподаватели, студенти и служители в нея и използването й само за целите на висшето образование и академичната автономия.
Ръководството на Софийския университет от своя страна заяви категорично, че окупацията на Ректората е недопустима. "Действията на малка група граждани, част от които дори не са от академичната общност на Алма Матер, в най-голямата сграда в София, която е публична държавна собственост и национален паметник на културата, пречат на десетки хиляди наши студенти и техните близки, както и на преподавателите и служителите от администрацията", се казва в официалната позиция на ректорското ръководство.
То оценява прогонването на университетската охрана вчера като престъпление, а самата окупация като завземане на държавна публична собственост. "Тези действия поставят под заплаха нормалното провеждане на учебния процес и застрашават гражданските права и интереси на десетки хиляди наши студенти и техните близки, на преподавателите и служителите и поставят Университета в невъзможност да изпълнява националните и международните си задължения по редица програми и проекти. Апаратура за милиони левове, за която академичното ръководство носи отговорност, банкомати, паричен салон, уникални музейни сбирки, официални печати, дипломи, книжарници, библиотеки, автомати за храни и напитки и пр. са оставени без надзор.
Поради атмосферните условия съществува и риск от критични ситуации, свързани с функционирането на електричеството, отоплението и водоснабдяването на сградата. Окупирайки държавна публична собственост, гражданите, заели Ректората, извършват престъпление и подлежат на наказателна отговорност. Двудневните опити на ръководството да разреши кризата с разговори с окупиралите Ректората не дават никакъв резултат. Ръководството на Софийския университет е упълномощено от Академическия съвет да предприеме всички законови мерки, за да бъде възстановено нормалното функциониране на най-голямата и авторитетна образователна институция в България", се казва още в позицията на ректорското ръководство.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,