10 Юли, 2026

Номинират отново Ирина Бокова за шеф на ЮНЕСКО

Номинират отново Ирина Бокова за шеф на ЮНЕСКО

Министерството на външните работи ще поеме Със задачата да координира осигуряването на подкрепа за българската номинация сред държавите членки на ЮНЕСКО се ангажирало българското външно министерство.

Ирина Бокова оглави Организацията за образование, наука и култура на ООН (ЮНЕСКО) през септември 2009 г.  Тогава тя изтъкна, че кандидатурата й е била подкрепяна от три последователни правителства - на Симеон Сакскобургготски, на Сергей Станишев и на Бойко Борисов.

Междувременно Ирина Бокова бойкотира във вторник вечерта връчването на спорна награда под егидата на ЮНЕСКО за научни постижения, която е спонсорирана от президента на богатата на петрол Екваториална Гвинея Теодоро Обианг. 

Правозащитници се обявиха против връчването на приза заради обвиненията за корупция срещу Обианг. Франция и други европейски страни също бойкотираха церемонията в Париж, макар името на наградата да беше променено така, че в него да липсва всякаква връзка с президента.

В централата на ЮНЕСКО не се появи и самият Обианг, който се очакваше да присъства на церемонията. Въпреки това трима учени - от Египет, Мексико и Южна Африка, получиха по 100 000 долара за постиженията си в разработването на ваксини, борбата срещу глада в Африка и паразитните болести.

{fcomment}

Сподели:
НС прие на първо четене бюджета на ДОО, предвиждат вдигане на осигурителния праг

НС прие на първо четене бюджета на ДОО, предвиждат вдигане на осигурителния праг

Предложено е минималната работна заплата да остане 620 евро, като догодина тя да се определя по нов механизъм, който все още не е решен. Най-критикувано е решението да бъде вдигнат максималния осигурителен праг на 2300 евро.

Емил Радев: Хърватия гради бъдеще с „Райнметал“, а България изпуска стратегическа инвестиция

Емил Радев: Хърватия гради бъдеще с „Райнметал“, а България изпуска стратегическа инвестиция

„В момент, когато ЕС инвестира безпрецедентни средства в своя отбранителен капацитет и всяка държава се стреми да привлече стратегически индустриални партньори, България саботира проекти – и то в сфера, в която има предприятия с традиции и потенциал да бъдат важна част от този процес“, посочва евродепутатът

Демерджиев изпрати в Народното събрание справката на ГДБОП за частните полети на Пеевски

Демерджиев изпрати в Народното събрание справката на ГДБОП за частните полети на Пеевски

Предоставената на депутатите информация включва пълния списък с лица и техните връзки, установени от службите покрай пътуванията

Коментари (0)