Националната служба за охрана (НСО), която се грижи за безопасността на властта, ще разнообрази дейността си – ще продава еленско месо, пъстърва и зеленчуци, пише „Преса“.
Новият шеф на държавните гардове Ангел Антонов е поискал бившият царски дворец „Кричим“ отново да бъде върнат на НСО. В състава на службата ще се влеят 21 души – градинари и животновъди на щат в „Кричим“. Като финансов министър през 2012 година, Симеон Дянков прехвърли имота на ведомството, което оглавяваше.
Имаше и планове да превърне бившия дворец в музей, а около 280 лопатара да бъдат пратени в кланица. Шефът на НСО Ангел Антонов е запален ловец. Идеята му е гостите на властта да бъдат водени в двореца с допълнителна екстра – лов.
Историята на "Кричим"
В началото на века една гора в Пловдивска околия, бивш султански имот и останка от "Великата българска гора", привлича вниманието на Княз Фердинанд І. С вековните дъбове от Кричимската кория го запознава лесовъдът Костадин Байкушев. Гората с лонгозки характер, предоставяща великолепни природни пейзажи с богата флора и фауна, очаровала Князът и той решил да създаде ловен парк. Скоро това става реалност. След като изкупува околни земеделски земи и внася елени и лопатари, стопанството е заградено. През 1905 г. е построен ловен павилион по проект на арх. Г. Фингов. Независимо от мазилковата архитектура, къщата е скромно функционално съоръжение, съответстващо на предназначението си.
Оформен е и малък, около 2 дка парк, който през 1909 г. е разширен с още 27 дка. Направени са опесъчени алеи и е засадена наша и различна чуждоземна растителност. За гръбнак на парковата композиция са използвани част от съществуващите вековни дъбове. Първоначално паркът е поддържан от пловдивския градинар Илия Мавров.
За горската част на имението, свързана и с ловното стопанство, са полагани особени грижи с любов и към богатата местна фауна. Освен това, тук са аклиматизирани мексикански пуйки, разни видове фазани и дори южноамерикански щраус-нанду. Развъждани са и кеклици, яребици, токачки и др. Управител и водещ ловната програма на Царя от 1907 г. е Васил Бояджиев.
През тридесетте години на миналия век имението се развива с тенденции за представителност, отразяващи по-скоро лични предпочитания и индивидуални послания на Царя.
През 1937 г. е построена нова по-голяма сграда. Проектът на арх. Севов е с традиционна архитектура с белези от модернизма, вписваща се в средата с уютна декорация.
Правят се преустройства и в градината.
Имението "Кричим" е израз на голямото преклонение на Цар Фердинанд І към природата и силно изявените му пристрастия към биологичните науки. Това дело е продължено и от Цар Борис ІІІ.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.