Културноисторически обекти, музеи и затвори да могат да се отдават на концесия, предвижда нов проект за Закон за концесиите, чието обществено обсъждане тече, пише "Капитал daily".
Най-спорната промяна в него предвижда да се премахне максималният срок за концесиониране, който в момента е 35 години. Ограничение ще има единствено за концесиите за ползване на държавна и общинска собственост, които могат да бъдат най-много за 25 години.
По думите на Томислав Дончев, цитиран в публикацията, няма да има "вечни" концесии. Срокът ще се предлага от кандидатите на база изчисленията им за възвръщане на инвестицията. Срокът ще бъде и един от състезателните елементи, като логиката би била възложителят на концесията да избира офертата, в която срокът е по-кратък, като това ще се съпоставя и с предложената цена.
Новият закон ще позволи още държавата и общините да плащат на концесионера. Това ще е възможно в случаите, в които не се предполага концесионерът да печели от въпросната дейност. Дончев даде пример със социална кухня, при която няма да се генерират приходи от граждани и тогава общините ще трябва да плащат за услугата.
При съвместното участие на публични и частни компании се предвижда общинското или държавното участие да има блокиращ глас при вземането на решенията, за да не се минимизира ролята му при вдигането на капитала впоследствие например.
Министерският съвет вече няма да възлага, а ще участва само в стратегическото планиране. Вместо Министерския съвет възложители на концесии ще бъдат самите министри, както и кметовете на общините. Министрите и кметовете ще извършват мониторинг, като проектът предвижда още последващ контрол по прилагането на закона да е отговорност на Сметната палата и Агенцията за държавна финансова инспекция.
Предвижда се Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол да контролира изпълнението на определени концесионни договори. В шестмесечен срок след приемането на закона трябва да се приеме национална стратегия за развитие на концесиите, а след още три месеца и общините трябва да са готови с плановете си за концесиониране.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,