Тази сутрин паметникът на Съветската армия в София осъмна с надписи „Лустрация” и „Демонтаж”. Думите са изписани с цветовете на украинския флаг – синьо и жълто. Акцията е била извършена през нощта, а двама души са арестувани. Задържаните за 24 часа са Манол Глишев и Кирил Чуканов, които получиха популярност по време на окупацията на Софийския университет, насочена срещу кабинета „Орешарски”. Гражданинът Константин Божилов, който също беше сред протестиращите миналата година, информира Faktor.bg, че задържание към 16:30 още не са разпитвани и са в следствения арест на 1-о РПУ. Той допълни, че по негова непотвърдена информация срещу тях се готви обвинение за оскверняване на чужда собственост. Не става ясно обаче в какъв смисъл би могъл един монумент да е чужда собственост и какво се има предвид в първоначалните мотиви. Дали, защото той се намира на общинска земя, или защото принадлежи на чужда държава.
Монументът в центъра на столицата за пореден път става поле на граждански демонстрации. Поредицата от творчески прояви започна през 2011, когато съветските военни бяха преобразени в комиксови герои. Проявата получи името "В крак с времето". През 2012 върху лицата на съветските военни бяха поставени маските на британския революционер Гай Фокс - символ на хакерската група „Anonymous”. Акцията беше част от протест срещу споразумението ACTA. След това на главите на няколко от фигурите бяха поставени цветни качулки в подкрепа на руската пънк банда „Пуси Райът”. В деня за почит към жертвите на комунизма в България през 2013 три от лицата на фигурите на паметника получиха цветовете на националното знаме: бяло, зелено и червено.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,