Двама от общо трима участници, подали ценови оферти, продължават в надпреварата за разширение на газопреносната инфраструктура до българо-сръбската граница. Това стана ясно по време на отварянето на офертите в "Булгартрансгаз" на участниците в открита процедура по Закона за обществените поръчки /ЗОП/ с наименование: "Доставка на необходимите материали и оборудване, инвестиционно проектиране - фаза работен проект, изграждане и въвеждане в експлоатация на обект: "Разширение на газопреносната инфраструктура на "Булгартрансгаз" ЕАД паралелно на северния (магистрален) газопровод до българо-сръбската граница".
Компанията, която не е допусната да продължи в участието си в процедурата, е обединението от Industries Fovallalkozo Zrt и Industries-KVV Kivitelezo.
Участие в процедурата продължават две фирми. Първата компания е "ДЗЗД Консорциум - Газово развитие и разширение в България ГРРБ". При максимално допустим срок за изпълнение на проекта от 250 дни цената, която предлага е в размер 2 414 712 667, 85 евро. При максимално допустим срок на изпълнение от 615 дни стойността е 1 600 867 584, 88 евро.
Вторият класиран е саудитско-италианският консорциум "Аркад". Фирмата предлага при максимално допустим срок от 250 дни цена за реализиране на проекта в размер на 1 288 739 305, 11 евро, а за по-дългия период 1 102 203 220, 11 евро.
И двамата участници предлагат възможност за разсрочено разплащане като оскъпяването при първата компания - "ДЗЗД Консорциум - Газово развитие и разширение в България ГРРБ" за първата година е 7%, за втората година 8% и 9% за останалите 8 години. Втората компания предлага 4,1% оскъпяване за целия период от 10 години.
"По един от вариантите на консорциумите има предложена цена, която е в рамките на прогнозната стойност на обществената поръчка от 2 286 000 000 лв. без ДДС ", каза изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов, цитиран от Канал 3.
Изпълнителният директор на "Булгартрансгаз" не пожела да каже дали като победител се очертава, саудитско-италианският консорциум "Аркад", който единствено влиза в заложените параметри. Малинов обясни, че оценката се прави по комплексна методика за избиране на най-доброто предложение. В нея се включват няколко вида показатели, от които - срока за изпълнение на поръчка, ценообразуващи фактори, цена за изпълнение на поръчката и не на последно място цена за осигуряване на финансирането.
Малинов увери, че и при двата варианта се предвижда природен газ да бъде подаден от България към Сърбия от 1.01.2020 г.
"Предложените максимални срокове в обществената поръчка са при единия вариант цялото трасе да бъде изградено за 250 календарни дни от откриване на строителната площадка, а при другия в рамките на 615 дни. Предложените от участниците срокове отговарят на нашите изисквания", обясни Малинов.
Той каза, че при изпълнението на проекта в рамките на 615 дни, ние сме поставили изискване в рамките на 250 дни да бъде изградени около 308 км. от съществуващата компресорна станция на дружеството от Полски Сеновец до българо-сръбската граница. В този етап ще бъде използва съществуващата инфраструктура от Провадия до Полски Сеновец, която е част от Националната мрежа, а не от Трансбалканския газопровод.
Стана ясно още, че самите компании ще си осигурят финансиране за тях и потвърди, че "Булгартрансгаз" вече е осигурило 250 млн., които трябва авансово да плати на фирмата изпълнител.
Следете с Фактор
Свят
НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия
- 22:00, 25 Ноември, 2024
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,