Оставката на кабинета на Пламен Орешарски се отлага някъде за първата десетдневка на юли.
Разпускането на 42-рото народно събрание и оставката на премиера Пламен Орешарски се отдалечават, а предсрочните парламентарни избори най-вероятно ще се проведат към края на септември.
Такива поне са нагласите сред депутатите в партията мандатоносител БСП, както и на ДПС. Подобни са и плановете на ГЕРБ.
Имало и вариант Орешарски да обяви оставката във вторник след заседанието на КСНС при президента,
на което трябва да се постигне съгласие как да си отиде властта.
Най-вероятната дата за предсрочните избори е 28 септември,
Във вторник на пленума на БСП лидерът на партията Сергей Станишев се обяви за незабавна оставка и избори още през юли. Депутатите от партията му се надпреварваха да го опровергават. “Това, което пленумът реши, е избори най-скоро”, натърти зам.-председателят на парламента Мая Манолова. Избори през юли били технологично невъзможни.
Лидерът на ДПС Лютви Местан не посочи дата на изборите, въпреки че преди седмица предложи избори на 30 ноември или 7 декември. “Има конституция и Изборен кодекс. От мен не може да чуете предложения, които да влизат в противоречия с българската конституция. Затова казах, ако е възможно, да са през юли, да са през юли”, каза вчера Местан. Той пак повтори, че мандатоносителят решава.
От ГЕРБ искат предсрочни парламентарни избори през септември. “Новите избори ще са, когато ги определи президентът. Ако той ми връчи мандат, ще го държа максимално дълго”, обяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в интервю за БНР от Вашингтон. “Няма да накарам моите избиратели, младите хора, работещите хора, които чакат да дойдат юли и август, за да отидат на почивки, да ги викаме на избори”, заяви той.
Какво ще се разберат политиците, се очаква да стане ясно на Консултативния съвет за национална сигурност при президента във вторник (виж по-долу). Тогава партиите трябва да се разберат за времето на предсрочните избори, провеждането на референдум за задължителното гласуване, “Южен поток” и т.н.
Денят премина в совалки и преговори из стаите в парламента. Лидерът на ДПС Лютви Местан, председателят на Народното събрание Михаил Миков и премиерът Пламен Орешарски се събраха на кафе в кабинета на Миков. Лидерът на БСП Сергей Станишев, който беше в Народното събрание, не отиде в председателската стая.
Орешарски, който пристигна заради дебатите по вота на недоверие, който ще бъде гласуван в петък, остана с Миков и Местан около час и половина.
Тримата пиха кафе, а по-късно им бяха занесени айрян и храна (не стана ясно дали е баница). На излизане всички отказаха изявления за медиите. А охраната на Орешарски успя да го изведе от сградата за 30 секунди. От НСО толкова бързаха, че един от служителите събори репортерка, но бързо се извини.
Извън суетенето покрай предсрочните избори и оставки, в пленарната зала си вървеше обичайният дневен ред. Депутатите първо гласуваха избор на нови членове на Сметната палата. От БСП не приеха офертата на ГЕРБ да няма такава точка, а те в замяна да оттеглят вота за недоверие. Точката бе приета, след като депутатите от “Атака” се регистрираха и така спряха опитите на ГЕРБ да провалят кворума. После хората на Волен Сидеров напуснаха залата.
В крайна сметка с гласовете на ДПС и БСП бяха избрани новите 8 членове на Сметната палата, които имат 7-годишен мандат. Депутатите от мнозинството отказаха да чуят призивите на ГЕРБ, че изборът трябва да остане за следващия парламент. Зам.-председателят на партията Цецка Цачева дори се закани, че едно от първите неща, което новият парламент трябва да извърши наесен, е да промени Закона за Сметната палата.
Ако не бяха гласувани новите членове на палатата, работата на одитната институция щеше да е блокирана поне няколко месеца до избора на ново Народно събрание. Защото няма как да функционира само с избран председател - Лидия Руменова без другите осем членове.
Изборът предизвика и гнева на бившия премиер Бойко Борисов. “Те минираха всякаква възможност за каквито и да е нормални разговори по предсрочен вот, насрочени за другата седмица при президента”, заяви Борисов.
Той допълни, че поради тази причина разговорите при президента “няма да имат така желаната от мен мъдрост, толерантност”.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,