"Продължавам да смятам, че "Боянските ливади" бяха грешка. Доктор Желев е искал да даде знак на "своите", защото той се чувстваше част от СДС, но, за съжаление, той даде знак за консолидация на всички, които бяха против правителството на Филип Димитров", коментира бившият президент Петър Стоянов, но подчерта, че покойният Желю Желев е личност с безспорен принос към демократичната ни история.
"Добре изградената лява митология твърдеше, че Николай Добрев и Георги Първанов са дошли при мен на 4 февруари са дошли при мен с две папки. Това е съвършено невярно. Те дойдоха с една папка, в която имаше списък с готов Министерски съвет с премиер Николай Добрев. Аз я погледнах, видях, че вътре има предложение за правителство и им я върнах", разказа Стоянов.
"Истински се страхувах, че ако БСП състави втори кабинет в България ще има гражданска война. Когато те дойдоха на 4 февруари сутринта аз бях длъжен, по Конституция, да я взема и да я внеса в НС, където БСП имаше 125 депутати. Аз им върнах папката, но съзнавах, че се движа по ръба на своите конституционни правомощия. Можех да я взема и да кажа: Предупредих ви пет пъти публично" и да си измия ръцете. Като върнах папката се замислих какво правим оттук-нататък и свиках Конституционен съвет. Разчитах, че всички ще си дадат сметка за какво става и ще се солидаризират с мен, и БСП ще се откажа. И те се отказаха", каза още Стоянов.
"Първанов и Добрев ми казаха, че вървя срещу Конституцията и, че не е моя работа да преценявам", разкри Стоянов.
"На КС дадох думата на главния секретар на МВР, който съвсем ясно заяви, че не може да даде гаранции, че до два часа няма да започне гражданска война. Тогава казах на БСП: "Искате мандат, но можете ли да излезете през главния вход на президенството и да кажете на хората отвън". Давах си много ясно сметка колко сам съм в политическата среда тогава", коментира Стоянов.
"Чак тогава Добрев, Виденов и Първанов склониха да се откажат от мандата, когато видяха, че нямат никаква подкрепа и видяха страха от бъдещите събития, изписан по лицата на всички участници в КС", категоричен беше бившият президент.
"Дълго време не исках да говоря на тази тема, защото не исках БСП са изпитват чувство на реваншизъм и да попречат на най-главната ни цел-членството в НАТО. Затова още по време на КС предложих да направим декларация, която да не натиква БСП в ъгъла. Но не трябва сега историята да се преиначава, че имало две папки, че са се отказали. Това е опартизаняване на историята". разказа Стоянов.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас